Strajk rolników 20 marca 2024. Ponad 500 protestów w Polsce! [RELACJA NA ŻYWO]
Dziś, 20 marca, w ramach trwającego od miesięcy strajku rolników, w całej Polsce odbywa się kolejna wielka akcja protestacyjna.
BĘDZIEMY RELACJONOWAĆ NA BIEŻĄCO SYTUACJĘ W POLSCE. ŚLEDZICIE TEN ARTYKUŁ, KTÓRY BĘDZIE AKTUALIZOWANY. NA NASZYM KANALE NA YOU TUBE OPUBLIKUJEMY DZIŚ PONADTO FILM.
Strajk rolników 20 marca 2024. Zaplanowano ponad 500 protestów w całej Polsce! [MAPA]
Warto podkreślić, że takiej skali protestu nie było jeszcze do tej pory w Polsce - w sumie zaplanowano na dziś ponad 500 strajków - w praktycznie każdym województwie w Polsce. To o kilkaset więcej niż podczas wcześniejszych akcji, jakie organizowano m.in. w lutym.
Strajk rolników 20 marca 2024. Blokady miast, dróg krajowych, autostrad
Według planów, blokady, jakie będą się odbywać 20 marca w Polsce, dotyczyć będą zarówno samych miast - jak i głównych szlaków komunikacyjnych w kraju.
W planie są m.in. blokady autostrad, dróg krajowych, czy poszczególnych tras wojewódzkich.
Strajk rolników 20 marca 2024. Policja: szacowany udział 70 tys. osób
Z kolei według szacunków Komendy Głównej Policji, ostatecznie w całej Polsce zaplanowano aż 580 protestów, w których szacowany jest udział blisko 70 000 osób.
Strajk rolników 20 marca 2024. RELACJA NA ŻYWO
[AKTUALIZACJA 16.30]
Protestujący dziś rolnicy odnieśli się także do ustaleń, do jakich doszło w Jasionce. Więcej przeczytasz w naszym artykule:
CZYTAJ: Komentarz rolników po ustaleniach w Jasionce "My z tym się nie zgadzamy" [WIDEO]
[14.45, WIELKOPOLSKA]
ZOBACZCIE NASZE WIDEO Z DZISIEJSZEGO PROTESTU W WIELKOPOLSCE:
[Wrocław]
We Wrocławiu, gdzie wcześniej wydano zakaz blokad, rolnicy wywiesili banery na ogrodzeniu posesji należącej do prezydenta miasta, Jacka Sutryka.
fot. FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Prezydent Wrocławia skomentował sprawę na swoim profilu na FB.
- Tak jak wielu włodarzy miast, tak i ja, tym razem wydałem zakaz blokad biorąc pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. W odpowiedzi na to ulica, przy której mieszkam, podobnie jak wiele innych miejsc w kraju, została zablokowana i zastawiona, a na moim ogrodzeniu pojawiły się plakaty. Ja akurat zastraszyć się nie dam, a naruszanie miru domowego i prywatności w związku z pełnieniem funkcji uważam za co najmniej niestosowne. Wczoraj po tym, jak Sąd podtrzymał nasze decyzje w sprawie zakazu blokad, otrzymałem setki gróźb pod moim adresem. Niezmiennie wspieram interes polskiego rolnictwa, ale metody walki o ten interes nas różnią zdecydowanie. Siejąc nienawiść i wrogość celu nie osiągniemy. Przypomnę także, że za pierwszym razem - gdy protesty się rozpoczęły - wyraziłem zgodę na blokady, szanując wolność zgromadzeń i słowa. Na koniec przepraszam moich sąsiadów, którzy z tego powodu mogli odczuć dzisiaj utrudnienia napisał na FB prezydent Jacek Sutryk.
[13.30, pow. sokólski, Podlaskie]
Jak informują lokalne media, dziś w pow. sokólskim doszło do incydentu związanego z nieruchomością, jaka ma należeć do marszałka Sejmu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ktoś wyrzucił obornik przed posesją, która ma należeć do marszałka Hołowni
[12.45, Kraków, Małopolskie]
Bardzo duży protest zorganizowano w stolicy Małopolski. Do Krakowa wjechało ok. 2 tysiące ciągników.
[12.20, Medyka, Podkarpackie]
fot. Piotr Welc
[12.15, Lublin, Lubelskie]
Na Lubelszczyźnie rolnicy masowo przystąpili do rolniczych protestów. Ich postulaty są niezmienne: zakaz wprowadzania niekontrolowanych produktów z Ukrainy oraz wycofanie się z Zielonego Ładu. Po godzinie 8.30 protestujący rolnicy wyruszyli spod Zamku Lubelskiego do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na spotkanie z wojewodą.
fot. Andrzej Wojtan
– Oczekujemy od niego działania. Wojewoda trzy tygodnie temu dostał nasze postulaty. Miał popchnąć je do góry. Nie zrobił tego. Miał zorganizować spotkanie z ministrem Siekierskim. Nie zrobił tego, mimo że nam to obiecał. On jest naszym przedstawicielem, on powinien pierwszy tutaj stać i zabierać głos. Potrzebujemy konkretnych długoterminowych rozwiązań. A że blokujemy cały Lublin, to jest akt desperacji. – mówił na początku główny organizator protestów Krzysztof Chmiel.
fot. Sylwester Dziewulski
Po godzinie 9 na kilku węzłach zablokowana była już zachodnia i północna obwodnica Lublina. Rozpoczęły się rolnicze protesty na drogach ekspresowych nr 12 i 17. Na Lubelszczyźnie jest niemal 30 blokad dróg i węzłów komunikacyjnych, łącznie z drogami ekspresowymi. Wokół Lublina rolnicy zorganizowali 8 blokad, m. in. w Konopnicy i Kraśniku- węzeł północ na S-19.
[12.05, Kutno, Łódzkie]
fot. Lucjan Trawczyński
[12.00, Godzieszów, Dolny Śląsk]
fot. Krzysztof Kalata
[11.30, Pleszew, Wielkopolska]
Rolnicy strajkujący w Pleszewie podczas protestu podpisywali listy poparcia pod odwołaniem ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego i wiceministra Michała Kołodziejczaka.
ZOBACZ WIDEO:
[11.25, Węzeł Czempiń, Wielkopolska]
Węzeł Czempiń na trasie S5 blokuje 45 ciągników. Rolników jest 70-80, reszta przyjechała samochodami. Blokują od 8.00 do 18.00 bez przerwy. Organizatorem protestu jest Jarosław Ratajak z Czempinia.
fot. Kacper Bilski
[11.15, Pleszew, Wielkopolska]
[11.00, Zgorzelec, Dolny Śląsk]
fot. Andrzej Kondracki
fot. Andrzej Kondracki
[10.30, Protest na S3, Zachodniopomorskie]
W trzech powiatach gryfińskim, myśliborskim i pyrzyckim, trwają protesty w 12 punktach, w tym na węźle S3 w Myśliborzu, który jest stały. Rolnicy mają dużo zdenerwowania w sobie po tym co wczoraj, w Jasionce zostało ustalone. Rozmawiali z ministerstwem i walczyli o to, żeby nie nazywać tego porozumieniem i ostatecznie skończyło się na tym, że są to wstępne ustalenia. Jednak część rolników odebrała te informacje, jako ostateczne porozumienie, które miałoby zakończyć protesty. W większości strajki będą miały miejsce do godziny 19.00, w kilku innych lokalizacjach zakończą się wcześniej. Jedynie protest w Krajniku Dolnym ma potrwać do godziny 21.00. Strajki obejmują blokowanie dróg oraz inne działania, takie jak spowalnianie ruchu i rozdawanie ulotek - wyjaśnia Roman Waszczyk, rzecznik protestu na drodze ekspresowej S3.
[10.00, Medyka]
fot. Piotr Welc
fot. Piotr Welc
[9.00, Kętrzyn, Warmińsko-Mazurskie]
Rolnicy protestujący w Kętrzynie zorganizowali także akcję informacyjną - rozdają jabłka, zapraszają także na zupę
[8.30, Kąp, blokada DK 63, Warmińsko-Mazurskie]
fot. FB Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
[8.00, Nowe Miasto, Wielkopolska]
- Dziś warto uprawiać jeszcze tylko buraki - mówi nam Piotr Łukaszewski z Potarzycy, który gospodaruje na 380 hektarach.
Rolnicy w Nowym Mieście w Wielkopolsce szykują się do rozpoczęcia działań.
[7.30, ZGORZELEC, DOLNY ŚLĄSK]
W wielu miastach Polski rolnicy szykują się do strajku. Nie brakuje banerów.
fot. Andrzej Kondracki
W dniu strajku rolników 20 marca 2024 w Jasionce doszło do podpisania "uzgodnienia" z rządem
Warto zaznaczyć, że dziś rano (20 marca) - w dniu wielkiego protestu rolników w całej Polsce - zaprezentowano treść porozumienia - czy też uzgodnienia - jakie podpisano w nocy, podczas negocjacji, które odbyły się na Europejskim Forum Rolniczym.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przedstawiciele środowisk rolniczych podpisali uzgodnienie z rządem [TREŚĆ]
Strajk rolników 20 marca 2024. To kolejna ogólnopolska akcja
Przypomnijmy: rolnicy strajkują w Polsce od miesięcy - pierwsza duża, ogólnopolska odsłona protestu miała miejsce 24 stycznia, kolejna 9 lutego, a następna 20 lutego.
Później zorganizowano także dwa duże protesty w stolicy Polski - pierwszy marsz w Warszawie odbył się 27 lutego, kolejny przeprowadzono 6 marca - gdzie nie brakowało bardzo wielu emocji.
Strajk rolników. Były ustępstwa Unii Europejskiej
Warto też zaznaczyć, że po fali wielkich strajków, jakie odbywają się de facto w całej Europie - Komisja Europejska zapowiedziała niedawno szereg ustępstw.
Według zapowiedzi, w praktyce chodzi m.in. o odstąpienie od obowiązku ugorowania - zamiast tego byłby to jeden z ekoschematów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Obowiązek ugorowania zmieni się w ekoschemat? Będą zmiany w Zielonym Ładzie
Wczoraj z kolei odbyła się wielka debata - podczas Europejskiego Forum Rolniczego. Podkreślano tam konieczność osiągnięcia porozumienia protestujących rolników z władzami.
CZYTAJ WIĘCEJ: Europejskie Forum Rolnicze. Debata ministra z liderami protestów [WIDEO NA ŻYWO]