Strajk plantatorów truskawek
Dzisiejszy protest miał miejsce w Opolu Lubelskim na ulicy Przemysłowej, a także na ulicy Podzamcze przy przetwórniach.
Dlaczego plantatorzy truskawek strajkują?
Powodem strajku była niska cena truskawki - 2,30 zł za kilogram oraz napływ truskawek z Albanii, Maroko, Grecji, Egiptu i także problem malin, które też są sprowadzane z innych krajów.
- Towar z zagranicy jest sprowadzany, a rolnicy biernie z boku się przyglądają i czekają na zbawienie - wyjaśnia Krzysztof Chmiel, organizator protestu znany także z TikToka jako malinowypolak25.
Dokładnie chodzi o Lubelszczyznę i Mazowieckie, tutaj gdzie wystąpiły największe anomalia pogodowe.
Czy rolnicy nie są świadomi problemów producentów truskawek i malin?
Na strajku pojawiło się niewiele, bo tylko 25 osób.
- Było 25 osób świadomych problemu, reszta ma to gdzieś. Liczą na cud. Powiem, że już nie tylko Unia i obecny rząd, tak samo jak poprzedni jest problemem, tylko sami rolnicy są problemem, bo nie potrafią się zjednoczyć i walczyć. Rolnika jest łatwo kupić za złotówkę i nawet za towar dopłaci, żeby go sprzedać. To jest śmiechu warte. Jakby to był strajk malinowy to byłoby więcej ludzi, ale że to był strajk truskawkowy to każdy ma to gdzieś. Ja nie mam truskawki, a byłem na tym strajku i jeszcze sam go zorganizowałem, a ludzie nie potrafią wspierać innych osób. Dopiero jak ich osobiście coś dotknie, budzą się, a wtedy jest już za późno - mówi Krzysztof Chmiel.
Jaką formę miał strajk?
To była blokada przetwórni i chodzenie po przejściach dla pieszych.
- Jedna przetwórnia była blokowana przez godzinę i druga też, czyli łącznie protest trwał 2 godziny - tłumaczy Krzysztof Chmiel.
Czy organizator planuje jeszcze jakieś protesty plantatorów truskawek lub malin?
- Na tę chwilę mam dosyć. Tyle wziąłem na swoją głowę, a rolnicy mają to gdzieś - mówi Krzysztof Chmiel i dodaje - Rolnicy, którzy dzisiaj byli ze mną nie mają się czego wstydzić, bo to są ludzie świadomi problemu, którzy szanują swoją ciężką pracę i żądają godnego wynagrodzenia, a reszta rolników może się wstydzić, że ich tu nie było.