Stawki czynszu za dzierżawę ziemi KOWR. Co się zmienia w 2024 roku?
Wraz z nowym rokiem nastąpiły zmiany w sposobie obliczania czynszu dzierżawnego za grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Nowy sposób obliczania czynszu za dzierżawę ziemi KOWR. Co się zmienia w roku 2024?
Przypomnijmy: do tej pory czynsz dzierżawny był naliczany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy obwieszczanej przez GUS w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza.
Jak jednak alarmowali już wcześniej rolnicy - wahania na rynku są pod tym względem bardzo duże i dynamiczne - co z kolei powodowało nierówności i sporą zmienność w ostatecznej wysokości czynszu dzierżawnego.
Pisaliśmy o tym na łamach portalu wiescirolnicze.pl już ponad rok temu.
Ostatecznie wpracowano zmiany, które weszły już w życie - obowiązują od 1 stycznia 2024 roku.
Czynsz dzierżawny ustalany na podstawie cen z 11 kwartałów
Nowe prawo zakłada ustalanie czynszu na podstawie uwzględnienia cen pszenicy z 11 kwartałów - poprzedzających termin płatności.
To rozwiazanie - podobne do sposobu ustalania podatku rolnego (tam jednak chodzi o 11 kwartałów, ale cen żyta) - ma pozwolić zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego.
Przypomnijmy: cena pszenicy ma znaczenie - ponieważ w umowach na dzierżawę ziemi z KOWR bardzo często stosuje się przelicznik: równowartość decytony pszenicy (100 kg) na hektar.
Zmiany w prawie 2024. Wpływy z czynszów dzierżawnych do KOWR mogą być nawet wyższe
Jak z kolei zaznaczają rządzący, zmiany w perspektywie wieloletniej nie powinny wpłynąć na wysokość dochodów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mało tego - mogą być one nawet większe.
- Zgodnie z przyjętymi przez Krajowy Ośrodek założeniami, w latach 2024–2025 wpływy z czynszów dzierżawnych mogą być nawet wyższe przy uwzględnieniu nowego sposobu ich obliczania - można było przeczytać w rządowej analizie, przed wprowadzeniem nowego prawa.
Jak podkreśla jednak ministerstwo - zmiany mają generalnie "spłaszczyć" obecne wysokości czynszów.
- Zmiana ma na celu „spłaszczenie” wysokości czynszów, tak aby zapobiec ich dużym wahaniom w związku z gwałtownym wzrostem albo spadkiem cen pszenicy w danym półroczu - argumentowano w uzasadnieniu odnośnie rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wydane tuż przed końcem minionego roku.
CZYTAJ TAKŻE: Dzierżawa gruntów rolnych - poznaj ważne kwestie
CZYTAJ TAKŻE: Będą zmiany w dodatku dla sołtysów? [NASZA INTERWENCJA]