Stacje agrometeorologiczne pomagają plantatorom
40 stacji agrometeorologicznych znajduje się w sieci Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Urządzenia te służą do wspierania rolników przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin. Stacje zbierają dane o aktualnym stanie pogody, które mogą być wykorzystane w gospodarstwach rolnych położonych do 10 km od urządzenia. - Każda stacja na bieżąco monitoruje podstawowe dane meteorologiczne (temperaturę, wilgotność względną powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru oraz punkt rosy) - wyjaśnia dr inż. Marek Szymański z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Urządzenia te działają autonomicznie, przekazują informacje na serwer za pomocą sieci komórkowej. - Dostęp do danych pogodowych z najbliższej stacji meteorologicznej w państwa okolicy widoczny jest po zalogowaniu się na stronie WODR (dla zarejestrowanych użytkowników) wraz z możliwością pobrania pliku z danymi pogodowymi - tłumaczy.
W Wielkopolsce uprawia się średnio 36 tysięcy hektarów ziemniaków. Z tego około 8,5 tysiąca ha jest chronione przed zarazą w oparciu o program NegFry. Z danych z działu Systemu Produkcji Roślinnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wynika, że z tego programu korzysta 3 tysiące rolników spośród 15 tysięcy uprawiających ziemniaki (przy średniej powierzchni uprawy ziemniaków wynoszącej 1,3 ha).
Z informacji stacji meteo, które działają w ramach WODR-u, wynika, że w ubiegłym wykupiono 9 abonamentów wersji zaawansowanej i 20 wersji zaawansowanej wśród gospodarstw demonstracyjnych. Rolnicy chętnie korzystają z powiadomień poprzez sms. W ten sposób wysłano 480 powiadomień. - Niemożliwa jest do oszacowania ilość informacji pozyskanych ze strony internetowej wykorzystującej dane ze stacji meteorologicznych. Jak widać, rolnicy wielkopolscy chętnie korzystają z danych i porad udzielanych przez WODR w Poznaniu - podkreśla Marek Szymański.
Jeśli rolnik chce mieć dostęp do danych pogodowych z najbliższej w jego okolicy stacji meteorologicznej, musi się zarejestrować lub zalogować w Elektronicznej Platformie Świadczenia Usług. Musi też posiadać program NegFry. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.wodr.poznan.pl, kliknąć zakładkę EPSU (po lewej stronie u góry witryny), z rozwijanej listy wybrać Stacje Meteorologiczne i postępować zgodnie z instrukcją. W tym miejscu można zobaczyć ostatnie odczyty ze stacji meteo znajdujących się we władaniu WODR.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współpracuje z Instytutem Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Negatywna prognoza wystąpienia zarazy ziemniaka dostępna jest pod adresem: www.ior.poznan.pl/redir,monitoring_ ziemniaka.
Program NegFry 2002 w darmowej wersji instalacyjnej dla komputera PC można pobrać klikając prawym przyciskiem myszki na łącze: pobierz NegFry 2002 i wybierając z menu opcję „zapisz element docelowy jako...” (przed pobraniem wskazane jest zapoznanie się z rozdziałem Instalacja). Program można także pobrać samodzielnie ze strony Pl@nteinfo (duńskiego systemu informacji i wspomagania decyzji przeznaczonego dla rolników i doradców rolniczych) lub Web Blight (międzynarodowego portalu dla współpracy w zakresie wymiany informacji i wspomagania decyzji w ochronie przed zarazą ziemniaka).