Czy z higieną doju można przesadzić?
Higiena doju. Kilka porad, dzięki którym unikniesz chorób strzyków i wymienia u krowy.
Istnieje kilka dróg prowadzących do tego, aby nie doprowadzić krowy - a w szczególności wymienia i strzyków do schorzeń i chorób. Przede wszystkim to działania profilaktyczne i zapobiegające wnikaniu lub znacznemu ograniczeniu wniknięciu drobnoustrojów do organizmu krowy, ale także prawidłowy dój, przygotowanie zwierząt do doju oraz… higiena.
Środki pielęgnacyjne przed dojem
Istotą sukcesu poruszonego problemu jest higiena wymion i strzyków. Podstawową zasadą mycia wymion - niezależnie od metody - jest przede wszystkim używanie przez dojarza tylko jednego ręcznika dla jednej krowy. Takie działanie profilaktyczne ma w celu uniknięcie przypadkowemu przenoszeniu drobnoustrojów chorobotwórczych z jednego wymienia krowy na drugie.
Odrębnym tematem wartym przedstawienia są wilgotne ręczniki do wymion i strzyków. Jednym z nich jest Wetcel™600 - mocny, wstępnie nawilżany ręcznik, który (pod względem ekologicznym) dodatkowo w stu procentach ulega biodegradacji. Produkt ten zawiera w swoim składzie czwartorzędowe komponenty amonowe. Jest łatwy i natychmiast po otwarciu przez dojarza opakowania - gotowy do użycia, łatwo oczyszczając strzyki i ręce dojarza. A co najważniejsze skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii powodujących mastitis. Bardzo podobnie działającymi są nawilżane ręczniki do wymion Biocell™. One dodatkowo oprócz oczyszczania strzyków z zanieczyszczeń mechanicznych, prowadzą do niezbędnej przed dojem delikatnej stymulacji strzyków. Zabieg „mycia wilgotnego” może mieć miejsce z zastosowaniem równie dobrze znanych papierowych ręczników namoczonych w roztworze np. LuxPre, SensoPre, DermaPre.
Czytaj także: Jedna próbka mleka do oceny zamiast z każdego udoju
Myliłby się ten, kto uważałby, że producenci oferują tylko gotowe do użycia „wilgotne” ręczniki i ściereczki. Odpowiedzią są ręczniki papierowe Drycel™ - suchy i wystarczająco mocne artykuły służące do zachowania higieny m.in., rąk dojarza, ale też wymion. Jednak przed użyciem należy je wstępnie nawilżyć roztworem środka do wymion z czystą wodą.
Mycie mokre (pianowanie) – kolejna metoda - stosuje się przy średnio i bardzo zabrudzonych wymionach, gdzie występuje dość istotne niebezpieczeństwo zakażenia bakteriami środowiskowymi. Pianowanie wymaga osuszenia strzyku przed założeniem aparatu udojowego. Tu poleca się kilka produktów pianotwórczych, m.in: DermaPre F (służące do mycia i pielęgnacji) lub OxyCidePre (do mycia, pielęgnacji i dezynfekcji).
Czytaj także: W Pępowie powstała obora o randze światowej! [ZDJĘCIA, VIDEO]
Można użyć również gotowych ręczników nasączonych już wstępnie takich jak: SowotaaWet, ProfilacLacto. Alternatywą są także tekstylne reczniki namoczone w roztworach LuxPre, SensoPre lub DermaPre.
Współczesna oferta środków pielęgnacyjnych i leczniczych z przeznaczeniem dla wymion i strzyków krów jest bardzo bogata. Jedną z grup takich środków są preparaty stosowane do dezynfekcji strzyków. Na uwagę zasługuje tutaj ProfilacDip, jako dobrze sprawdzony pod względem farmakologicznym i niezawodny roztwór do czynnej dezynfekcji strzyków. Składniki pielęgnacyjne gotowego do użycia roztworu utrzymują przede wszystkim na odpowiednim poziomie wilgotność i elastyczność skóry strzyków. Utworzony przy jego użyciu delikatny tzw. „film” – czyli cienka warstwa preparatu - chroni przed wnikaniem bakterii wywołujących zapalenie wymienia.
Inny środek to OxyCidePré – jest to preparat dezynfekująco-myjący na bazie aktywnych nadtlenków wodoru do tzw. predippingu. Kolejny preparat ceniony przez dojarzy to LuxPré - jest skoncentrowanym środkiem myjącym i pielęgnacyjnym, także przed dojem. Dzięki obecności jodu posiada właściwości mocno bakteriobójcze, a spora zawartość związków gliceryny dodatkowo wspomaga kondycję skóry strzyków.
Kolejna propozycja dla dojarzy to tzw. „Biopiana” (BIOFOAM). Jest to skuteczny środek do mycia i dezynfekcji strzyków jeszcze przed rozpoczęciem doju. Zawiera naturalne składniki usuwające zanieczyszczenia ze skóry strzyków.