Specustawa dot. zwalczania ASF - co zawiera?
Posłowie PiS złożyli projekt ustawy ws. zwalczania ASF. Zakłada on zmiany w prawie łowieckim.
17 grudnia do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Dokument liczy ponad 20 stron i dotyka dziewięciu innych ustaw, w tym prawa budowlanego, prawa łowieckiego, ustawy o broni i amunicji, ustawy o zarządzaniu kryzysowym czy ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego.
Czytaj także: ASF. Czy ktokolwiek ma pomysł na walkę z chorobą?
Co zawiera specustawa w sprawie zwalczania ASF?
Zmiany w prawie łowieckim
Wnioskodawcy chcą, by sanitarny odstrzał dzików był wyłączony spod reżimu ustawy prawo łowieckie. W ten sposób do odstrzału sanitarnego nie będą miały zastosowania ograniczenia dotyczące polowań. Poza tym nakazany odstrzał sanitarny zwierząt ma odbywać się na podstawie indywidualnego upoważnienia, do którego wystawienia będzie zobowiązany odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego. Upoważnienie to ma zawierać w szczególności gatunek i liczbę sztuk zwierzyny przeznaczonej do odstrzału oraz termin ważności.
Poza tym zarządca obwodu łowieckiego powinien mieć zapewnioną pomoc policji, straży grancznej oraz straży pożarnej przy realizacji odstrzału w związku z ASF.
"Taka pomoc mogłaby polegać w szczególności na: zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie, przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich, wsparciu działań mających na celu poszukiwanie padłych zwierząt, co do których zachodzi podejrzenie, że mogły być nosicielami chorób zakaźnych, czy kontroli przestrzegania przez osobę uprawnioną do wykonywania polowania, w tym osobę wykonującą odstrzał sanitarny, zasad bioasekuracji" - czytamy w projekcie ustawy.
Projekt ustawy nakłada także na ministra klimatu obowiązek określenia w rozporządzeniu szczegółowych zasad oceny dzierżawców obwodów łowieckich. "Przedmiotowa zmiana ma na celu zapewnienie merytoryczności oraz fachowości w doborze kryteriów, tak ważnych dla ukształtowania prawidłowego działania gospodarki łowieckiej w państwie" - uzasadniają wnioskodawcy.
Co istotne, w projekcie ustawy znalazł się także zapis, że łowczy krajowy ma być powoływany przez ministra klimatu.
Wnioskodawcy odnieśli się także do zasad bioasekuracji, jakie ich zdaniem, powinni przestrzegać myśliwi podczas polowań. Szczegółowe warunki ma określić w rozporządzeniu minister rolnictwa. Brak przestrzegania zasad bioasekuraji ma być karane grzywną.
W odniesieniu do prawa łowieckiego doprecyzowano także zapis karania za utrudnianie lub uniemożliwianie polowań. Dzięki temu w sytuacji, gdy polowania będą utrudniane - interweniować będą mogły policja oraz straż leśna.
Zmiany w prawie budowlanym
Rolnicy, którzy zdecydują się na wybudowanie przed swoimi gospodarstwami niecek dezynfekcyjnych będą zwolnieni z konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę.
Zmiany w ustawie o broni i amunicji
Ta nowelizacja wprowadza umożliwienie zastosowania tłumików w polowaniach.
"Umożliwi to skuteczny odstrzał dzików, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka przepłaszania watah (co sprzyja rozprzestrzenianiu się ASF) w związku z ograniczeniem huku towarzyszącego wystrzałowi. Ponadto używanie tłumików huku spowoduje, że odstrzał sanitarny dzików prowadzony w porze nocnej, na terenach zurbanizowanych, stanie się mniej uciążliwy dla mieszkańców. Jednocześnie unijna dyrektywa w sprawie broni palnej nie nakłada żadnych ograniczeń na nabywanie, posiadanie i/lub korzystanie z tłumików dźwięku. Decyzja o zezwoleniu lub zakazie prowadzenia moderatorów dźwięku leży w gestii państw członkowskich" - uzasadniają wnioskodawcy.
Posłowie przypominają, że wiele państw członkowskich UE, takich jak Austria, Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Łotwie i Szwecja zezwala na korzystanie z moderatorów dźwięku i są one szeroko stosowane. "Prawo w niektórych państwach, takich jak Dania, Norwegia, Szwajcaria czy Wielka Brytania, zaleca nawet korzystanie z moderatorów tłumików dźwięku" - dodają w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Zmiana ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać zarządcom dróg zamykania znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt oraz wykonywania przeszkód technicznych, w szczególności budowy ogrodzeń lub zabezpieczeń technicznych. Podobny nakaz grodzenia lasów może dotyczyć także lasów państwowych.
Zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym
W tym punkcie najistotniejszy jest zapis dotyczący umożliwienia udziału w polowaniach wojska.
"Dodatkowo, o ile w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do jego dyspozycji doraźne zgrupowanie zadaniowe sformowane z żołnierzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, celem użycia ich do ww. odstrzału sanitarnego" - uzasadniają posłowie.