Specjaliści przekazali wiedzę i odpowiedzieli na liczne pytania dot. OZE
10 października w jarocińskim studiu nagraniowym należącym do Południowej Oficyny Wydawniczej, która jest wydawcą "Wieści Rolniczych" za pośrednictwem platformy CLICKMEETING odbyło się seminarium online, w trakcie której dyskutowano nad zastosowaniem odnawialnych źródeł energii na wsi.
W roli prelegentów wystąpiła trójka znanych ekspertów. Prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotował prezentację pt. "Jak odnawialne źródła energii mogą podnieść rentowność Polskich gospodarstw?". Naukowiec w swojej prelekcji skupił się przede wszystkim na temacie biogazowni rolniczych, odnosząc się do instalacji pracującej w miejscowości Przybroda, w jednym z gospodarstw należących do poznańskiej uczelni.
Jako drugi głos zabrał dr Jacek Biskupski - wieloletni wykładowca Politechniki Krakowskiej, obecnie pracujący dla Polskiej Akademii Nauk, a także biegły sądowy w zakresie fotowoltaiki i pomp ciepła. Specjalista w prezentacji pt. "Różne rodzaje urządzeń do pozyskiwania energii. Które w gospodarstwach rolnych sprawdzą się najlepiej?" po kolei przyjrzał się bliżej różnym sposobom pozyskiwania energii odnawialnej, wyrażając swoją negatywną opinię nt. małych turbin wiatrowych, które według niego zdecydowanie nie są warte uwagi rolników.
"Stosowanie różnych urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej jako sposób na tworzenie gospodarstw zeroemisyjnych" - tak z kolei brzmiał tytuł prezentacji, którą przedstawił uczestnikom seminarium prof. Jarosław Knaga z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ekspert poruszył m.in. temat agrofotowoltaiki, która w przyszłości może pozwolić na łączenie produkcji rolniczej z pozyskiwaniem energii odnawialnej, zapewniając tym samym dużą opłacalność przy okazji dbałości o środowisko.
Seminarium podsumował panel dyskusyjny, który ze względu na dużą ilość pytań ze strony uczestników - dotyczących przede wszystkim biogazowni rolniczych, trwał ponad dwa razy dłużej niż pierwotnie zakładano.
Organizatorem wydarzenia była redakcja "Wieści Rolniczych". Wzięło w nim udział 145 z łącznie 7 województw naszego kraju. Zdecydowaną większość zebranych stanowili uczniowie (było to priorytetem naszej redakcji): 45 z Wielkopolski, 28 z woj. kujawsko-pomorskiego, 22 z woj. lubelskiego i 26 z Dolnego Śląska.
Namacalnym efektem seminarium dla uczestników szkół rolniczych mają być wyjazdy do biogazowni Przybroda. Część placówek zobowiązała się już do zorganizowania tego typu praktycznych szkoleń.
- Tagi:
- OZE
- fotowoltaika
- biogazownia