Soja - jaki klucz do sukcesu w uprawie tej rośliny?
Na ten temat podczas Forum Sojowego: “Soja w Polsce – potencjał i perspektywy” mówiła Agnieszka Osiecka z Centralnego Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Soja - ważna odmiana
Ekspertka zaznaczyła, że każdego roku do krajowego rejestru trafia kilka nowości. W związku z tym aktualnie rolnicy mają do wyboru aż 40 odmian. Zdaniem specjalistki, dobrze dobrana odmiana jest jednym z najważniejszych czynników, który daje szansę na powodzenie uprawy. Z tego też względu, jak podkreśliła Agnieszka Osiecka, w pewnym momencie wzorem Austrii zdecydowano się oznaczać wczesność odmian bardziej szczegółowo, za pomocą skali punktowej. Rezultatem tego było wprowadzenie podziału odmian soi na 9 grup wczesności.
Agnieszka Osiecka poinformowała też o tym, że cały rejestr odmian soi w obecnym kształcie powstał w zaledwie 10 lat, a potencjał plonowania w tym okresie praktycznie się podwoił. Aktualnie w doświadczeniach COBOR-owskich średni plon wszystkich testowanych odmian plasuje się bowiem na poziomie 32-35 dt/ha. Z kolei w bieżącym roku – pomimo suszy – plony są rekordowe. Jak to możliwe?
– Starsze badania pokazywały, że soja jest gatunkiem odpornym na suszę. Natomiast te dzisiejsze zaprzeczają tej tezie. Trzeba mieć na uwadze, że soja pochodzi z klimatu ciepłego, z dużą ilością opadów i ma wysoki współczynnik transpiracji. Uważa się, że soja w sezonie wegetacyjnym powinna otrzymać 350-700 mm wody. Ale te opady nie występują tak, jak byśmy chcieli - skomentowała podczas forum dr Agnieszka Katańska-Kaczmarek, Danko Hodowla Roślin.
- Soja w tym roku wykazała dużą tolerancję na suszę od kiełkowania aż do kwitnienia. W tym okresie rośliny nie potrzebują zbyt dużo wody. Natomiast współczynnik transpiracji rośnie gwałtownie na początku kwitnienia i jest najwyższy w czasie zawiązywania strąków oraz wypełniania nasion. U nas jest to przełom lipca i sierpnia. Jeśli susza wystąpi w fazie kwitnienia, to straty w plonie mogą sięgać 50-60%, a jeśli w fazie nalewania nasion, mogą dochodzić nawet do 80%. W tym roku deszcz w wielu rejonach kraju uratował soję, która szybko się zregenerowała - dodała.
Forum Sojowe - najważniejsze zagadnienia
Forum odbyło się w dniach 23-24 listopada w Ożarowie Mazowieckim. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Polska Soja oraz Instytutut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - PIB. Wydarzenie, aby ukierunkować dyskusję, podzielono na 6 kluczowych obszarów tematycznych.
Wykłady wprowadzające do paneli dyskusyjnych wygłosili:
● Panel 1: Hodowla - Agnieszka Osiecka, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej
● Panel 2: Szczepionki bakteryjne i grzybowe - dr hab. Krzysztof Krawczyk, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
● Panel 3: Ochrona roślin - dr hab. Roman Krawczyk, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
● Panel 4: Nowe horyzonty - dr Marcin Markowicz, stypendysta Nuffield International Farming Scholars, Top Farms Głubczyce oraz dr hab. Agnieszka Klimek-Kopyra, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
● Panel: 5: Agrotechnika - dr hab. Tomasz Piechota, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
● Panel 6: Wdrożenia - Alina Mikrut, Elvita Sp. z o.o.