Rząd zajmie się ustawą o umowach kontaktacyjnych. Większe prawa dla rolnika?
Dzięki tym zmianom ma zostać wzmocniona pozycja producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Według Związku Sadowników RP wejście w życie tych przepisów będzie krokiem milowym w kierunku wypracowania równoprawnych umów kontaktacyjnych dla rolników i przetwórców.
- Nasze wieloletnie działania mające na celu uregulowanie rynku owoców do przerobu , w tym protesty pod zakładami i w Warszawie zaczynają przynosić efekty. Po kilku miesiącach prac w Ministerstwie Rolnictwa, w których nasz Związek i inne współpracujące organizacje wypracowały pewien model umów kontraktacyjnych pojawił się projekt ustawy regulujący tę kwestię. Pomimo szaleńczego ataku środowiska przetwórczego, któremu zależy na jak najdłuższym trwaniu obecnego modelu jest szansa na skierowanie go do prac w Sejmie - stwierdził Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Czytaj także: Zbiory owoców w 2019 r. będą mniejsze
Umowy między dostawcami i nabywcami - nieprawidłowości w punktach skupu!
Dotychczas udało się wypracować zasady, zgodnie z którymi na każdą dostawę produktów rolnych musi być zawarta umowa. Mimo to zakłady przetwórcze nie respektują tych przepisów. Od producentów owoców napływają już sygnały o nieprawidłowościach dochodzących w punktach skupu. Informuje o tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
- Zdarzają się sytuacje, kiedy rolnik sprzedaje swoje produkty na podstawie umowy, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów, np. o cenie sprzedający informowany jest po zrealizowaniu dostawy. Takie łamanie prawa jest niedopuszczalne! - tłumaczy szef resortu rolnictwa.
Na tych, którzy nabywają towar bez umowy lub konstruują umowy wadliwe mogą być nałożone kary pieniężne!
Gdzie zgłosić nieprawidłowości?
Zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia przepisów należy zgłosić do dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwego według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy. Informacje, w tym formularz zawiadomienia o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących obowiązku zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych znajdują się na stronie: www.kowr.gov.pl/interwencja/obowiazek-umow
Sytuacje, w których ma miejsce nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy oraz dostawcy względem nabywcy także warto zgłaszać. Zalicza się do nich np. nieuzasadnione rozwiązanie umowy lub zagrożenie rozwiązania umowy. Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://przewagakontraktowa.uokik.gov.pl. Sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi Delegatura UOKiK w Bydgoszczy:
- e-mailem: [email protected]
- pisemnie pod adresem: Delegatura UOKiK w Bydgoszczy, Plac Kościeleckich 3, 85-85-033 Bydgoszcz,
- telefonicznie: 52 345 56 44
Kwestie dotyczące umów między dostawcami a nabywcami produktów rolnych będą jeszcze bardziej doprecyzowane dzięki wspomnianej nowelizacji ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Dokument zakłada także wskazywanie cen referencyjnych dla poszczególnych produktów rolnych, a więc minimalnych stawek, jakie powinni dostać rolnicy za swoje plony.
Będą one ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ).
Przetwórcom, zdaniem Mirosława Maliszewskiego ze Związku Sadowników RP, nowe prawodawstwo nie jest po drodze.
- Argumentów, że system kontraktacji uderzy w drobnych producentów - takich używały niektóre organizacje zrzeszające zakłady- nikt poważnie nie bierze pod uwagę. A już wyrażanej troski o los plantatorów i rzekomy ich upadek zakrawa na drwinę. Bo jak można poważnie traktować zrzeszenia, które mówią, że martwią się o los rolników, a z drugiej strony w nieurodzajnym roku narzucają ceny jakby była nadzwyczajna klęska urodzaju - podał Mirosław Maliszewski.
Proponowana przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o umowach kontraktacyjnych według Maliszewskiego jest dobra. - Tym razem rzeczywiście daje nadzieję na początek uporządkowania tej ważnej części sektora rolnego - stwierdził.