Rząd utworzy rezerwę kukurydzy
Robert Telus uczzestniczył w konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.
Przed rolnictwem trudna transformacja
- Najkrócej mówiąc chodzi o to, aby zapewnić każdemu obywatelowi naszego kraju w sposób ciągły odpowiednią ilość dostępnej cenowo żywności, która spełnia wymagania jakościowe. „W sposób ciągły” oznacza również budowanie systemu żywnościowego przyjaznego dla środowiska - powiedział minister.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa zaznaczył, że Polacy powinni zrozumieć, iż bezpieczeństwo żywnościowe to bezpieczeństwo naszej ojczyzny i każdego z nas.
- To rolnicy dbają o nasze jedzenie, a to jest kluczowe dla Polski - zaznaczył minister rolnictwa.
RARS uruchamia kontraktowanie kukurydzy
Jak podaje resort rolnictwa, konferencja w Bratoszewicach była także okazją do poinformowania o decyzji w sprawie utworzenia rezerw kukurydzy.
- Premier Mateusz Morawiecki i minister Robert Telus podjęli decyzję o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy w najbliższych dniach skupować. Rozpoczynamy kontraktowanie. Naszym priorytetem jest jak najszybsza budowa rezerwy, która mogłaby być wykorzystana w planowaniu działań podczas kryzysu - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Prezes Kuczmierowski przypomniał także, że RARS dotychczas zrealizowała dwa duże zadania, tworząc rezerwę pszenicy, masła i mleka w proszku.
- Teraz planujemy zwiększenie rezerwy mleka i masła w proszku dostosowując się do zmieniających się trendów i cen surowców - dodał prezes Agencji.
Aktualizacja SZRWRiR 2030
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 rozpoczęły się 16 lutego 2022 r. decyzją Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zaktualizowania tego dokumentu. Natomiast ponad dwumiesięczne konsultacje publiczne trwają od 25 sierpnia br.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z regionalnymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i lokalnymi władzami, zorganizowało szereg spotkań w 16 województwach, aby przybliżyć tematykę zaktualizowanego dokumentu.
- Rozmowy z rolnikami to priorytet. Przeprowadziliśmy wiele spotkań w 16 województwach z organizacjami rolniczymi. Konsultacje społeczne są ważne. Pomagając rolnikom dbamy też o klientów, stabilizujemy ceny w sklepach i zapewniamy bezpieczeństwo dostaw żywności. Pandemia i wyzwania ostatnich lat pokazały, że nasze bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowe. Dlatego dążymy do utrzymania nieprzerwanych łańcuchów dostaw - zaznaczył Robert Telus.
Minister zwrócił również uwagę na możliwości inwestycyjne, jakie - dzięki środkom krajowym i unijnym - mają polscy rolnicy.
- Polski rolnik umie wykorzystać dostępne środki, dlatego inwestujemy w naszą strategię. Wspieramy ją finansowo zarówno z WPR, jak i krajowego budżetu, dbając o stabilność cen. Musimy pamiętać, że wieś to serce produkcji rolniczej. Strategia do 2030 r. to dokument, który kończymy, ale nasza praca na rzecz rolnictwa trwa - podkreślił Robert Telus.