Rozkład słomy. Jak przyspieszyć? Co to daje?
Czym są środki mikrobiologiczne do rozkładu resztek pożniwnych?
- Tego typu produkty zawierają mikroorganizmy wyspecjalizowane w efektywnym rozkładzie materii organicznej. Może nią być: obornik, gnojowica, poplony i słoma - mówi Artur Komorowski, specjalista ds. agrotechniki firmy Elvita. Zaznacza jednocześnie, że bezpośrednia ich aplikacja i wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi stwarzają korzystne warunki do bardzo szybkiego rozkładu resztek pożniwnych.
- Daje to niezwykle duże korzyści dla rolników zajmujących się zarówno produkcją roślinną, jak i zwierzęcą - podkreśla ekspert.
Produkty mikrobiologiczne - pozytywy ich stosowania
Można wymienić co najmniej trzy aspekty, które za sprawą stosowania mikroorganizmów, pozytywnie wpływają na glebę.
- Pierwszym z nich jest zdecydowanie szybsza mineralizacja. Proces rozkładu słomy można skrócić o 25%. Zwrot składników pokarmowych pozwala wykorzystać je efektywniej przez uprawy następcze - wskazuje nasz rozmówca.
Drugi to humifikacja. Jest to niezwykle ważny proces dla gleby.
- Szlachetne mikroorganizmy w drodze rozkładu choćby słomy czy obornika wytwarzają swoiste substancje będące prekursorami kwasów humusowych. W ten sposób wzrasta w glebie bilans próchnicy, gleba poprawia swoje właściwości. Wzrasta jej porowatość i pojemność wodna, a składniki pokarmowe są mniej wypłukiwane w głąb profilu glebowego - tłumaczy Artur Komorowski.
Trzecim aspektem jest redukcja zagrożenia ze strony patogenów chorobotwórczych. - Resztki pożniwne są siedliskiem grzybów między innymi z rodzaju fusarium. Szybszy rozkład materii organicznej zabiera patogenom miejsce egzystencji i ogranicza ryzyko zakażenia kolejnych upraw - wyjaśnia specjalista. Na ten sam aspekt zwraca uwagę Wojciech Zaorski, rolnik z miejscowości Księżopole na Mazowszu.
- Na swoim polu zastosowałem Elbio Terra Ivo + Elvita Humus Plus. Dzięki temu mój jęczmień ozimy jest zdrowy, a nie stosowałem żadnej ochrony fungicydowej. Jedyne zabiegi, jakie były przeprowadzony na tej plantacji, to herbicydowe - zaznacza gospodarz.
Artur Komorowski mówi o tym, na co warto zwracać uwagę przy doborze tego typu produktów biologicznych. - Przede wszystkim ważny jest na skład. Im większa pula mikroorganizmów, tym większa ich wielozadaniowość i możliwości adaptacyjne do różnych warunków - podkreśla ekspert. Drugim istotnym argumentem jest forma produktu. - Najefektywniejsze w czasie działania są te aktywne biologiczne, a nie w formach przetrwalnikowych. Tego typu właściwości posiada Elbio Terra Ivo mający w swoim składzie aż 10 mikroorganizmów i formy gotowe do natychmiastowego namnażania bezpośrednio po aplikacji - tłumaczy Artur Komorowski.
Inny sposób na przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych
Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, z kolei zwraca uwagę na to, że słomę - w celu przyspieszania jej rozkład - można zastosować najszybciej działające formy nawozów azotowych.
- Zazwyczaj jest to wykonywane za pomocą oprysku z wykorzystaniem roztworu saletrzano-mocznikowego tzw. RSM-u. Jego zaletą przede wszystkim jest równomierne i szybkie rozprowadzenie azotu w biomasie. Inną formą, też dość często stosowaną na polach uprawnych, jest aplikowanie wodnego roztworu mocznika zarówno na słomę, jak i na ściernisko - tłumaczy eksperta.
Zaznacza jednocześnie, że pozytywne efekty oprysku widoczne są zwłaszcza w lata suche. W latach mokrych czy przekropnych, według eksperta z PODR-u, na ściernisko możemy natomiast zastosować mocznik w formie stałej. Należy wówczas jednak pamiętać o tym, że ta forma w glebie jest wolniej przetwarzana.
Czytaj także: