Rolniku! Nie otrzymałeś zapłaty? Staraj się o rekompensatę!
Jak informuje KOWR, z początkiem lutego ruszył nabór wniosków od producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty podmiotom skupującym, które w 2023 r. stały się niewypłacalne.
Przypomnijmy: wszystko odbywa się w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR), którego celem jest właśnie ochrona producentów rolnych przed skutkami niewypłacalności podmiotów nabywających ich produkty.
O idei FOR pisaliśmy już szerzej na naszych łamach:
CZYTAJ: Nowy podatek - powstanie Fundusz Ochrony Rolnictwa
FOR - czym jest?
Wspomniany Fundusz stanowi wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Z założenia z pieniędzy FOR mają być przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny.
W ubiegłym roku wnioski już składano - o czym także pisaliśmy.
Teraz rozpoczął się kolejny nabór.
Gdzie i do kiedy można składać wniosek o rekompensatę z FOR?
Wniosek o przyznanie rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa można składać do dyrektora oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR.
Wnioski można składać do 31 marca 2024 r., odnośnie podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2023 r.
Jak złożyć wniosek o rekompensatę?
Wniosek o przyznanie rekompensaty należy złożyć bezpośrednio, przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Do wniosku można załączyć faktury potwierdzające istnienie wierzytelności.
Wniosek o przyznanie rekompensaty może być złożony jedynie względem roszczeń, które nie uległy przedawnieniu.
Należy pamiętać, iż roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem dwóch lat (art. 554 Kodeksu Cywilnego).
W przypadku faktur dokumentujących istnienie roszczenia wystawionych w okresie wskazującym na przedawnienie, do wniosku o przyznanie rekompensaty należy dołączyć oryginały lub poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza dokumenty potwierdzające zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia.
Jeden wniosek dotyczy jednego dłużnika. W przypadku wnioskowania o przyznanie rekompensaty przez jednego producenta rolnego odnośnie kilku podmiotów skupujących, które nie zapłaciły za nabyte od niego produkty rolne, a które stały się niewypłacalne, konieczne jest złożenie wniosków na osobnych formularzach odnośnie każdego z tych podmiotów.
Uwaga! Z dniem wypłaty rekompensaty następuje z mocy prawa przejście na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wierzytelności producenta rolnego do wysokości wypłaconych rekompensat (art. 13 ust. 1 uFOR).
CZYTAJ TAKŻE: W lutym będą kolejne protesty rolników w Polsce!
- Tagi:
- rekompensata za produkty
- FOR
- KOWR