Rolnik dalej pod odpowiedzialnością karną. Dlaczego nie mam zmian?
Tematem zagospdoarowania opon samochodowych, rolniczych zainteresowało się wiele istytucji. Pomimo licznych wystąpień, próśb - poza deklaracjami, nie uzyskano żadnych wiążących zmian.
NFOŚiGW nie planuje programu dot. odbioru opon rolniczych
Odpowiadając na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie problemów związanych z odpadami powstającymi po produkcji rolniczej oraz zmian w programie priorytetowym pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednoznacznie odpowiedziało samorządowi rolniczemu.
Wyjaśnienie zagadnienia zaczęło się bardzo optymistycznie.
- W pierwszej kolejności pragnę zaznaczyć, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są otwarci na wszelkie uwagi oraz spostrzeżenia związane z realizacją programów priorytetowych, wdrażanych przez NFOŚiGW. Dodatkowo Fundusz podejmuje ciągłą analizę zgłaszanych propozycji celem doskonalenia oferty programowej dostępnej w NFOŚiGW - poinformował resort środowiska.
Jednak już w kolejnych zdaniach, ministerstwo nie pozostawiło żadnych wątpliwości.
- Na wstępie pragnę zwrócić uwagę, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady, w ramach tej działalności, zobowiązany jest do zagospodarowania odpadów zgodnie z przepisami prawa. Wsparcie finansowe jest kierowane przede wszystkim na przedsięwzięcia polegające na rozwoju infrastruktury służącej zagospodarowaniu odpadów. Kwestie związane ze wsparciem przedsiębiorców prowadzących instalacje recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zużytych opon lub opakowań wielomateriałowych są przedmiotem innych programów priorytetowych NFOŚiGW - informuje ministerstwo środowiska.
Zdaniem resortu rolnictwa, to podmioty zajmujące się zagospodarowaniem ww. odpadów (w tym opon pochodzących z działalności rolniczej) mogą uzyskać dofinansowanie.
- Aktualnie NFOŚiGW nie planuje prowadzenia programu dot. odbioru i zagospodarowania opon rolniczych. Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinno leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, ale również opony do maszyn rolniczych, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta - czytamy w podsumowaniu.
Kładziesz opony na pryzmy kiszonkowe? Grozi ci wysoka kara
"Nieprawidłowe obciążanie pryzm kiszonkowych za pomocą starych, zużytych opon samochodowych może być źródłem poważnego problemu – jeśli nie masz na to zezwolenia, popełniasz wykroczenie przeciwko środowisku!" - takim właśnie zdaniem zaczynaliśmy nasz artykuł dotyczący wykorzystywania opon na pryzmach rolniczych (artykuł ten przeczytasz tutaj - kliknij tutaj proszę). Od roku od nagłośnienia sprawy żaden z ministrów rolnictwa nie rozwiązał problemu, przepis istnieje nadal - czy zostanie on kiedyś wykorzystany przeciwko rolnikom? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi.
Tworzenie przepisów prawnych, których się nie stosuje, jest problemem systemowym. Może wynikać z nadmiernego biurokratycznego obciążenia lub słabej egzekucji prawa. W tym przypadku możemy raczej mówić o nadmiernym jego obciążeniu. Takie sytuacje jednak mogą prowadzić do dezaktualizacji prawa, chaosu i utraty zaufania do systemu prawnego. Czy rolnik, nad którym cały czas ciążą skutki przepisu o odpowiedzialności za umieszczanie opon samochodowych na pryzmach rolniczych, może mieć zaufanie do tego prawa?