Rolniczy handel detaliczy - są ułatwienia!
Prezydent podpisał ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019.
Ustawa dokonuje nowelizacji dwóch ustaw: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jej celem jest poszerzenie możliwości zbywania żywności wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego o zbywanie jej na rzecz podmiotów takich jak sklepy, restauracje, stołówki i inne placówki o podobnym charakterze.
Nowa ustawa ma stworzyć zachęty podatkowe w celu zwiększenia liczby producentów rolnych uzyskujących dodatkowe przychody z przetwarzania sposobem domowym produktów rolnych. W tym celu ustawa umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego do 40 tys. zł. (dotychczas było 20 tys. zł), a po przekroczeniu tej kwoty sprzedaż będzie opodatkowana 2 proc. podatkiem obrotowym. Możliwa będzie sprzedaż zarówno produktów przetworzonych, jak i nieprzetworzonych.
W zakresie zmian wprowadzanych do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w związku z modyfikacją definicji rolniczego handlu detalicznego, ustawa wprowadza wymagania dotyczące sposobu zbywania produktów w ramach takiej działalności.
Zbywanie żywności do zakładów prowadzących sprzedaż detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego będzie mogło się odbywać pod warunkiem, że zakłady te będą zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem.
Zbywanie żywności będzie musiało zostać udokumentowane w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności.
Jak rozpocząć rolniczy handel detaliczny KROK PO KROKU?
Aby rozpocząć działalność w ramach RHD, należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii (jeśli zamierzamy produkować wyroby pochodzenia zwierzęcego i mieszanego) lub inspekcji sanitarnej (w przypadku wyrobów pochodzenia niezwierzęcego).
Jak podają Główny Inspektorat Weterynarii oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) działa obecnie 2753 rolników.