Rolniczy Handel Detaliczny - ważna rola gmin w ułatwieniu handlu
Jak informował wcześniej dolnośląski ODR, zapowiadano powstanie nowych przepisów, które nałożą na miasta obowiązek wskazania miejsca, gdzie będzie można kupić bezpośrednio od rolnika jego produkty. Jak to wygląda aktualnie?
Plany były bardzo ambitne
W artykule "Polski Ład dla polskiej wsi" DODR opisał planowane przez rząd ułatwienia, które miały wspomóc rolniczy handel detaliczny.
- Powstaną nowe przepisy, które nałożą na miasta obowiązek wskazania miejsca, gdzie będzie można kupić bezpośrednio od rolnika jego produkty. Zostanie też ustanowiony „Dzień Handlu Rolniczego” w miastach – przypadający w sobotę lub w niedzielę, w którym rolnicy będą mogli sprzedawać w centrum miast bez opłat za „placowe". W ten sposób mieszkańcy miast otrzymają dostęp do żywności wysokiej jakości, a rolnicy będą mogli sprzedać swoje produkty bezpośrednio, bez marży pośrednika - napisał dolnosląski ODR.
Co z tego udało się wdrożyć?
Ustawa weszła w życie
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (Dz.U. z 2021 r. poz. 2290). Zatem prawo już mamy - tylko co z niego wynika?
- Ustawa określa ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach. Przepisy ustawy przewidują również zwolnienie w piątek i sobotę z opłaty targowej rolników i ich domowników prowadzących handel produktami rolnymi i spożywczymi oraz wyrobami rękodzieła - informuje nasz portal radca prawny, Dariusz Mamiński z Departamentu Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kim jest domownik - warto wyjaśnić
W rozumieniu tej ustawy przez osobe domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
- ukończyła 15 lat;
- pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie;
- stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Zatem sprzedaż, o której piszemy może prowadzić wyłącznie rolnik i/lub jego domownik.
Kto wyznacza rolnikowi miejsce do prowadzenia handlu?
Zgodnie z przepisami art. 3 tejże ustawy miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznacza rada gminy w drodze uchwały.
- Ponadto art. 6 ustawy stanowi, że wyznaczenie tego miejsca należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym - podkreśla resort rolnictwa.
Czy w Waszej gminie, mieście, jest wyznaczone takie miejsce? Zaznaczamy, że miejsce to musi spełniac określone kryteria.
Gdzie w miastach mogą powstać takie miejsca?
Pamiętajmy, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznacza rada gminy w drodze uchwały. Wyznaczając to miejsce, rada gminy bierze pod uwagę w szczególności dogodną komunikację, bliską lokalizację z centrum danej gminy lub miasta lub bliską lokalizację miejsc atrakcyjnych turystycznie. Zatem to nie może być każde miejsce - krótko rzecz ujmując miejsce takie musi zapewniać rolnikowi przepływ klientów, musi być w atrakcyjnym - z punktu widzenia prowadzenia handlu - położeniu.
Ciężar organizacji miejsca do rolniczego handlu to obowiązek gminy
Rada gminy uchwala regulamin określający zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach.
- Wyznaczenie miejsca, o którym mowa w art. 3 ust. 1, należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym - brzmi zapis ustawy.
Jeśli jako rolnik chcesz sprzedawać swoje płody w mieście - gmina ma obowiązek zapewnić rolnikowi takie miejsce. Na domiar tego, ustawa wyraźnie zaznacza, że rolnicy i ich domownicy prowadzących w piątki i soboty handel są zwolnieni z opłat targowych.
Sklepik rolnika lepszy niż supermarket. Jak się za to zabrać?
W takim rolniczym sklepiku można bezpośrednio sprzedawać produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w stanie nieprzetworzonym, które pochodzą wyłącznie z własnych upraw lub hodowli - jak się zabrać za taką działalność? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat - kliknij proszę tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O czym należy pamiętać zatrudniając pracownika z Ukrainy? Przeczytaj, kliknij tutaj proszę.