Rolnicy znów wyjadą na ulice? NSZZ RI Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe
- Jesteśmy w historycznym punkcie. Umowa z Mercosur to zagrożenie dla rolnictwa polskiego i europejskiego - mówił dziś wprost Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Związkowcy z rolniczej "Solidarności" zorganizowali dziś konferencję prasową, podczas której wyrażali zdecydowany sprzeciw wobec planowanego podpisania umowy między Unią Europejską a krajami Mercosur.
ZOBACZ WIDEO:
Rolnicy nie zgadzają się na podpisanie umowy na linii Unia Europejska - kraje Mercosur
O sprawie piszemy na naszych łamach od dawna. Temat wywołuje ogromne emocje nie tylko w Polsce - także rolnicy z innych krajów europejskich mówią wprost zdecydowane "nie" dla kwestii Mercosur.
Jutro (13 listopada) odbędzie się w związku z tym duży strajk w Brukseli:
CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie damy się powoli zabijać". Strajk rolników w Brukseli. Chodzi o Mercosur
NSZZ RI Solidarność: "Musimy walczyć do końca"
Dziś, podczas konferencji prasowej, przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaznaczali wprost - że będą walczyć w tej sprawie do końca.
- Dziś złożyliśmy do premiera nasze stanowisko w tej sprawie (umowy z Mercosur, dop. red.). Wyraźnie w nim mówimy, że wszystkie negatywnie skutki odbiją się na polskim rolnictwie. Musimy za wszelką cenę walczyć - komentował dziś Adrian Wawrzyniak, rzecznik NSZZ RI "Solidarność".
Do premiera apelował także przewodniczący związku.
- Apeluję do pana premiera. Nie ma naszej zgody na podpisanie umowy z Mercosur. Jeśli do tego dojdzie, protesty, które były na wiosnę, dalej będą organizowane - by nasze gospodarstwa mogły przetrwać, by przywrócić normalność - komentował Tomasz Obszański.
Apel dotyczy połączenia sił w Europie - by Polska wspólnie z innymi krajami: m.in. Węgrami czy Francją - utworzyły koalicję, która zablokuje podpisanie wspomnianej umowy. Jeśli bowiem wejdzie w życie - rolnicy wyjadą na ulice.
Jak wyjaśniali przedstawiciele związku, uchwała w sprawie ogłoszenia pogotowia strajkowego została dziś oficjalnie podjęta.
Rolnicy apelują o stworzenie "KRS gruntów rolnych"
Warto dodać, że kwestia umowy z Mercosur nie jest jedyną - rolnicy apelują też m.in. o ochronę gruntów rolnych w Polsce i UE.
- Nie może być tak, że polskie grunty są wykupowane przez zagraniczne agroholdingi. Naszym pomysłem jest to, by powstał tzw. KRS gruntów rolnych – by każdy mógł sprawdzić, do kogo należy dany grunt, kto jest prawdziwym właścicielem. Nasze działania będą bardzo stanowcze, żądamy tego od ministra rolnictwa, będziemy żądać od KOWR - mówił wprost podczas dzisiejszej konferencji Tomasz Ognisty, zastępca przewodniczącego NSZZ RI "Solidarność".
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy "sparaliżują Europę" w listopadzie? Wracają duże protesty!