Rolnicy walczą o odszkodowania. Dzikie ptaki wyrządzają straty na polach
Walka o ustawowe zmiany, które pozwoliłyby wprowadzić odszkodowania dla rolników, za szkody wyrządzane w uprawach przez dzikie ptactwo, trwa już od dawna - projekt ustawy Polskiego Stronnictwa Ludowego leżał w Sejmie od lutego 2021 roku.
Przypomnijmy: rząd minionej kadencji odrzucił wówczas pomysł PSL - by szacowanie strat wyrządzonych przez dzikie ptactwo odbywało się na podobieństwo szacowania strat wyrządzanych przez inne gatunki - prononując zamiast tego, by powstała nowa ustawa.
Prace trwały od miesięcy, nie doczekały się jednak finalizacji.
Pozostaje pytanie: co teraz?
Czy nowy rząd, w którym znaleźli się przedstawiciele PSL, dokończy wspomniany temat?
Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o zmiany w prawie odnośnie odszkodowań za straty przez dzikie ptaki
Przedstawiciele izb rolniczych apelują - by kontynuować prace związane z tym ważnym problemem dla wielu gospodarzy.
Jak informuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych - realizując wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych z I Posiedzenia VII Kadencji, które odbyło się w dniu 22.11.2023 r. - wystąpił do Mirosława Maliszewskiego, obecnego przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o kontynuowanie prac mających na celu przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody dotyczącej wprowadzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez ptaki prawnie chronione.
- Proponowany w poprzedniej kadencji, przez grupę posłów pod przewodnictwem pana posła Zbigniewa Ziejewskiego, projekt ustawy postulował dokonanie zmian w ustawie o ochronie przyrody, uzupełniając obowiązujące przepisy o odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez gatunki będące pod ochroną, poprzez rozszerzenie zakresu o kategorię ptactwa prawnie chronionego. Podkreślić należy, że gospodarstwa rolne coraz częściej borykają się z problemami szkód wyrządzanych przez ptaki prawnie chronione, przynoszących straty, za które nie przysługuje żadne odszkodowanie z uwagi na brak uwzględnienia rosnącej populacji ptactwa, będącego pod ochroną, jako gatunku, za który odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa - opisują przedstawiciele ZKRIR.
Krajowa Rada Izb Rolniczych podkreśla, że nie jest ważny sposób - czy sprawę załatwi ta czy inna partia - liczy się szybkie rozwiązanie samego problemu.
Stąd ponowny apel w tym temacie, który KRIR wystosowała.
- Samorząd rolniczy postuluje o procedowanie przedmiotowej ustawy - zaznaczają przedstawiciele KRIR.
CZYTAJ TAKŻE: Tysiące ptaków wydziobały z pola nasiona pszenicy. Kto zapłaci za to rolnikowi?
- Tagi:
- szkody rolnicze
- dzikie ptaki