Rolnictwo węglowe. Jakie oświadczenia trzeba wypełnić?
Rolnicy, którzy w ramach Ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi realizują praktykę wymieszania obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji lub praktykę stosowania nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, muszą prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na wzorze udostępnionym przez ARiMR. Załączniki oświadczeń na końcu artykułu.
Zapytaliśmy Agencję, jak będą sprawdzać, czy oświadczenia zawierają prawdziwe informację oraz o to, czy rolnicy nieposiadający własnego obornika muszą przedstawiać dokumenty zakupu.
Jak Agencja będzie sprawdzała prawdziwość oświadczeń w ramach rolnictwa węglowego?
Rolnik, by potwierdzić realizację wymienionych praktyk, musi przesłać zdjęcia geotagowane z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez ARiMR lub złożyć oświadczenie o wykonaniu praktyki.
- Weryfikacja takich oświadczeń może polegać między innymi na porównaniu informacji w nim zawartych z dokumentami nabycia czy stanem zwierząt, a także z prowadzonymi rejestrami czy ewidencjami* - podaje biuro prasowe ARiMR i dodaje - W tym przypadku chodzi o rolników prowadzących produkcję na powierzchni większej lub równej 10 ha lub utrzymujących zwierzęta gospodarskie o liczbie co najmniej 10 DJP. Tacy producenci są zobowiązani do prowadzenia i przechowywania ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem. Taka ewidencja zawiera informacje o dacie zastosowania nawozu, rodzaju uprawy i powierzchni uprawy, na której został zastosowany nawóz, rodzaju zastosowanego nawozu, zastosowanej dawce nawozu, terminie przyorania nawozu naturalnego - w przypadku zastosowania tego nawozu na terenie o dużym nachyleniu.
Rolnicy, którzy nabywają obornik muszą posiadać dokument potwierdzający zakup
Rolnik, który na potrzeby realizacji wyżej wymienionych praktyk nabył obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup lub inny dokument potwierdzający nabycie.
W przypadku umowy przekazania nawozów naturalnych przepisy nie przewidują stosowania ujednoliconego wzoru takiej umowy.