Renta wdowia z KRUS. Czy trzeba się spieszyć? Kiedy się nie opłaca o nią starać?
Wnioski o renty wdowie do 31 lipca
Choć renta wdowia będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca, ustawodawca dał możliwość składania wniosków już od początku stycznia. Co istotne, świadczenie od tego dnia będzie przysługiwać także tym osobom, które zawnioskują o nie w terminie do 31 lipca. Czasu więc na dopełnienie formalności jest sporo. Dlatego, jak radziła w programie "Tydzień", Iwona Kaczuba, dyrektor biura świadczeń w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie, z formalnościami można poczekać.
- Nie trzeba śpieszyć się ze złożeniem wniosku, żeby to świadczenie od pierwszego możliwego terminu, czyli od pierwszego lipca otrzymać. Nic nie stracimy – zapewniała Iwona Kaczuba.
Duże zainteresowanie rentami wdowimi
Do tej pory w KRUS złożono już 20 tysięcy wniosków o rentę wdowią oraz 21 tysięcy wniosków o rentę rodzinną, stanowiącą część składową renty wdowiej. Takie informacje w programie „Tydzień” podała dziś Iwona Kaczuba, dyrektor biura świadczeń w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie.
Jak dalej wyjaśniła, wysokość renty wdowiej jest uzależniona od kwoty przysługujących świadczeń poszczególnym uprawnionym. Na rentę wdowią składa się 100% jednego świadczenia emerytury bądź renty rodzinnej i w tej chwili 15% drugiego świadczenia.
- To 15% będzie przysługiwało do końca 2026 roku, a od stycznia 2027 będzie to 25% drugiego świadczenia - dodała w „Jedynce” Iwona Kaczuba.
Renta przysługuje wnioskującemu co miesiąc, dożywotnio pod warunkiem, że wdowa lub wdowiec nie zawrze związku małżeńskiego. Dodatkowo łączna kwota tych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Ogromne zainteresowanie rentą wdowią to sporo pracy dla pracowników KRUS.
- KRUS pracuje własnymi siłami, oddelegowani są co najwyżej inni pracownicy, do tej pory się nie zajmujący tą działką, na ile to jest możliwe, tak, żeby sprawnie przyjąć wnioski i sprawnie je obsłużyć – powiedziała w programie „Tydzień” Iwona Kaczuba.
Kiedy warto zastanowić się nad wnioskowaniem o rentę wdowią?
Są przypadki, w których przyznanie renty wdowiej może nie być korzystne finansowo. Może tak być, według Kaczuby, dla osób, które na przykład pobierają świadczenie uzupełniające, tak zwane 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które jest nieopodatkowane.
- Mogą być takie sytuacje, że w przypadku otrzymania 15% dodatkowego świadczenia, będzie to wypłata niekorzystna – dodała Iwona Kaczuba.
O rentę wdowią mogą ubiegać się wdowy lub wdowcy w wieku emerytalnym, czyli po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, którzy pozostawali do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) i nie pozostają obecnie w związku małżeńskim.
Nowe świadczenie z KRUS od 2025. Rolnicy mogą sprawdzić, czy im się należy
- Tagi:
- krus
- renta wdowia