"Modernizacja gospodarstw" - za to urządzanie można dostać dużo punktów
Uprawy
Aktualizacja:
Urządzenie RemDry - jak działa i do czego służy?
Spis treści:
Urządzenie RemDry - to zamknięty system z nieprzepuszczalnym podłożem i zbiornikiem, do którego trafiają płynne pozostałości zebrane zarówno po wewnętrznym, jak i zewnętrznym myciu opryskiwaczy.
Izabela Wawerko z firmy Syngeta zwraca uwagę na to, że urządzenie RemDry wpisuje się w zakres inwestycji służących ochronie środowiska i zapobiegania zmianom klimatu. Ubiegając się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Modernizacja gospodarstw rolnych" lub „Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych" można bowiem uzyskać 8 punktów, zgodnie z załącznikiem nr 2 „Wykaz rodzajów inwestycji służących ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu" . Więcej informacji w poniższej ramce.
RemDry - jak działa i do czego służy
Izabela Wawerek, Syngenta
Czym jest urządzenie RemDry?
Jest to jedno z rozwiązań, które jest obecne na rynku i które służy do bezpiecznego zagospodarowania pozostałości po środkach ochrony roślin. Jest to też podstawowe urządzenie, które chroni przed skażeniami miejscowymi. Skażenia miejscowe mogą również powstać w trakcie mycia opryskiwacza i urządzenie RemDry jest przygotowane właśnie do tego, by można było w bezpieczny sposób umyć opryskiwacz i w bezpieczny sposób zagospodarować tę wodę z resztkami cieczy roboczej, z resztkami ŚOR.
Na jakiej zasadzie funkcjonuje RemDry?
RemDry działa w bardzo prosty sposób. Jego budowa, cała konstrukcja, jest zaprojektowana w ten sposób, aby na podstawie działania wiatru i słońca, woda, która zbierana jest w urządzeniu, (...) naturalnie odparowywała, natomiast na samym dnie, na specjalnej membranie zostaje suchy osad, który z opadami, (...) które po sezonie, a właściwie po kilku sezonach, kiedy mamy lekką warstwę tego osadu, możemy (...) w bezpieczny sposób zutylizować.
Gdzie lokujemy takie urządzenia jak RemDry?
RemDry jest urządzeniem mobilnym. Może być zainstalowane w dowolnym miejscu w gospodarstwie - tak, aby wygodnie było myć opryskiwacz. Tuż przed myciem opryskiwacza rozkładamy specjalną platformę, na której myjemy opryskiwacz. W trakcie mycia woda odprowadzana jest bezpośrednio do urządzenia. Także musimy mieć miejsce na postawienie zbiornika i miejsce na membrany, na której myjemy urządzenia.
Czytaj także: