Rejestr zamiast zdjęć geotagowanych - tak, ale zdjęcia nadal są dowodem
Zagadnieniem, które powodowało dodatkowe, biurokratyczne obciążenie rolników, a które wzbudziło kilka tygodni wcześniej wiele emocji, był obowiązek wykonywania zdjęć geotagowanych. Burza, jaka rozpętała się po słowach Komisarza Wojciechowskiego, który zakwestionował ten przepis spowodowała, że ministerstwo wycofało się z tego pomysłu - ale czy na pewno? Należałoby raczej napisać, że jedynie zawiesiło jego wykonanie.
Przypomnijmy, kiedy są wymagane zdjęcia geotagowane?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, wskazano dwa przypadki, dla których zdjęcia geotagowane mają być wykonywane - są to dwie praktyki:
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
- oraz stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
Zgodnie z przepisami, rolnik na potwierdzenie realizacji obu tych praktyk, przesyła z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję zdjęcia geotagowane, na podstawie których będzie możliwe potwierdzenie zrealizowania tej praktyki.
Zawieszenie obowiązku wykonywania zdjęć geotagowanych - tylko na rok!
Minister rolnictwa nie był zbyt łaskawy dla rolników, ponieważ nie wycofał całkowicie tego obowiązku a jedynie zawiesił go na okres jednego roku. Wynika to wprost z przepisu, który mówi, że jeżeli rolnik, który w 2023 roku ubiega się o przyznanie płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi nie może spełnić warunku potwierdzenia realizacji praktyk przez wykonanie zdjęć geotagowanych, uznaje się, że warunek ten jest spełniony, jeżeli rolnik na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej złoży kierownikowi biura powiatowego Agencji oświadczenie o wykonaniu praktyki.
Resort rolnictwa nie wycofał się z tego przepisu a wskazał jedynie, że:
- po pierwsze - odstępstwo to obowiązuje tych rolników, którzy jedynie w 2023 roku składają swoje wnioski o przyznanie płatności - zatem w kolejnych latach obowiązek ten bedzie już wymagany;
- po drugie - pomimo braku takich wytycznych z UE, cytując komisarza Wojciechowskiego, który wypowiedział się w trakcie debaty na Europejskim Forum Rolniczym - "Komisja Europejska niczego takiego nie nakazywała" - polskie ministerstwo rolnictwa dalej nie wycofało się z tego przepisu a jedynie wskazało, że powodem odstępstwa jest brak możliwości spełnienia tego warunku potwierdzenia realizacji praktyk przez wykonanie zdjęć geotagowanych - resort nie przyznał się do tego, że niepotrzebnie wprowadza dodatkowe obowiązki, których nie wymaga UE, a - co może wydawać się szczególnie dziwne - wskazał winnego rolnika, który nie jest w stanie sprostać w 2023 roku tym wymaganiom.
Oświadczenie o wykonaniu praktyki nie wystarczy
Wróćmy jeszcze do wskazanego odstępstwa od obowiązku potwierdzenia realizacji praktyk przez wykonanie zdjęć geotagowanych - oprócz złożenia stosownego oświadczenia uznaje się, że warunek ten jest spełniony, jeżeli rolnik będzie prowadził rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, zawierający co najmniej:
- nr działki ewidencyjnej,
- wielkość powierzchni,
- datę wykonania zabiegu
- i rodzaj wykonanego zabiegu.
Zdjęcia geotagowane nadal stanowią dowód - nie zostały wycofane.
Z przepisów wynika jednoznacznie, ze zdjęcia geotagowane nadal stanowią dowód spełnienia obowiązków wynikajacych z praktyk, o których napisaliśmy na wstępie. Wskazuje na to przepis ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, który mówi, że
- Zdjęcie wykonane i przesłane przez stronę postępowania (...), z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję, w tym zdjęcie geotagowane będące zdjęciem zawierającym informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania tego zdjęcia, ustalonych na podstawie dostępnych systemów pozycjonowania satelitarnego, stanowi dowód tego, co zostało zobrazowane na tym zdjęciu oraz zapisane w pliku zawierającym to zdjęcie. Zdjęcie przesłane z wykorzystaniem tej aplikacji ma charakter dokumentu (...) - brzmi wskazany przepis.
Pozostawienie takiego przepisu oznacza, że na zarzut urzędnika, który zakwestionuje rolnikowi wykonanie wskazanych praktyk, rolnikowi pozostanie udowodnienie wykonania tego obowiązku i jeśli nie bedzie miał zdjęć geotagowanych - rolnik może przegrać urzędniczą batalię. Naszą analizę potwierdza biuro prasowe ARiMR.
- Zdjęcia geotagowane przesłane przy użyciu aplikacji Mobilna ARiMR nadal stanowią dowód realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - odpowiada nam biuro prasowe ARiMR.
Jednocześnie Agencja podkreśla, że zdjęcia nie są jedynym dowodem realizacji wymienionej praktyki, co wykazaliśmy już w tym artykule.
- Rolnikowi, który nie może wykonać fotografii, przysługuje prawo potwierdzenia realizacji odpowiednio przeprowadzonych prac przez złożenie w biurze powiatowym ARiMR odpowiedniego oświadczenia. W tym przypadku zobowiązany jest on jednak do sporządzenia na udostępnionym przez Agencję formularzu rejestru zabiegów agrotechnicznych - zaznacza ARiMR.
Co ma zrobić rolnik? Wykonywać zdjęcia geotagowane czy nie? Co, jeśli urzędnik zakwestionuje jego oświadczenie? Jeśli rolnik nie bedzie miał zdjęć geotagowanych, nie bedzie mógł skutecznie obronić swojej racji. Niejasność przepisów może podważać zaufanie rolników do władzy, które to zaufanie i tak wydaje sie nie być duże. Taka sytuacja może prowadzić do niepewności i braku jasnych wytycznych dla rolników, którzy dpiero co poznają nowe wytyzcne Wspólnej Polityki Rolnej. Wpływa to na ich poczucie braku bezpieczeństwa i braku sprawiedliwości.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.