Rak ziemniaka
Na północnym zachodzie Niemiec w powiecie Emsland, po kilku latach nieobecności rak ziemniaka został wykryty ponownie. Wprowadzono kwarantannę.
W ciągu ostatnich trzech lat w tym rejonie, nie było żadnych oznak dotyczących obecności tej choroby. Wśród plantatorów zapanował niepokój. Firmy, które dotąd zawierały umowy handlowe z hodowcami z Emsland, nie będą już kupować roślin z tamtego rejonu. Oznacza to ogromne straty dla rolników.
Choroba występuje głównie na bulwach. W miejscach oczek tworzą się nieregularne narośle (jedna lub kilka) różnej wielkości, początkowo jasne, następnie ciemniejące, a pod wpływem światła zieleniejące. W skrajnych przypadkach cała bulwa może ulec przekształceniu w twór rakowy. Najrzadziej choroba dotyka pędy nadziemne, w praktyce jedynie dolne części łodyg oraz stykające się z glebą liście. Na łodygach wytwarzają się wówczas zielone, rakowate narośle, a chore liście ulegają silnemu zniekształceniu i zmieniają barwę na brunatną
Wielkość narośli może dochodzić nawet do wielkości bulwy. Podczas zbioru znaczna część narośli odpada i gnije, a pozostała ich część z porażonymi bulwami dostaje się do kopców i do przechowalni. W efekcie odłamania narośli powstają rany, przez które wnikają różnego rodzaju drobnoustroje powodujące gnicie bulw.
- Tagi:
- rak ziemniaka
- ziemniak