Pszenica, gryka, oleiste i nawozy - nabory zakończone
Ilu rolników złożyło swoje wnioski? Co wynika ze statystyk?
Pszenica i gryka sprzedana po 14 kwietnia
Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 lipca 2023 r. przyjmowały wnioski od producentów pszenicy i gryki, którzy sprzedali ziarno po 14 kwietnia 2023 r.
- Do 31 lipca ARiMR prowadziła nabór dla producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. Z dostępnych statystyk wynika, że do tej pory zarejestrowano ponad 117 tys. wniosków - informuje ARiMR.
Jak podaje Agencja, zdecydowanie najwięcej, bo niemal 24 tys. prowadzi gospodarstwa na Lubelszczyźnie, a ok. 12 tys. na Mazowszu i w Wielkopolsce. Dokumenty można było składać osobiście w placówkach ARiMR, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl. Wnioski z załącznikami można było także nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową, dlatego aktualne statystyki pozwalają jedynie na wstępne podsumowanie naboru.
- Przypominamy, że o tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Co istotne, nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR - podkreśliła Agencja.
Dopłaty do nawozów – wstępne podsumowanie
31 lipca 2023 r. zakończył się również nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r.
- Ze statystyk wynika, że o to wsparcie wystąpiło blisko 350 tys. rolników - informuje ARiMR.
Czas na złożenie wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. minął 31 lipca 2023 r., czyli ponad dwa tygodnie później niż pierwotnie zakładano. Dokumenty mogły być dostarczane bezpośrednio do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazywane za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel (na stronie gov.pl) i wysyłane rejestrowaną przesyłką pocztową.
- Dotychczas zarejestrowano blisko 350 tys. wniosków – zdecydowanie najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ proces wprowadzania do systemu komputerowego złożonej dokumentacji trwa, a ta nadana drogą listowną wciąż może docierać do placówek ARiMR - informuje Agencja.
Przypominamy, że o to wsparcie mógł się starać producent rolny będący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Od takiego rolnika wymaga się również złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wsparcie do zbóż i roślin oleistych – ile wniosków złożyli rolnicy?
Rolnik, który sprzedał do 15 lipca kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, mógł składać do 31 lipca 2023 r. wnioski o pomoc. Zdaniem Agencji, o takie wsparcie ubiega się w ARiMR 131,6 tys. rolników – najwięcej od rolników z województw: mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.Przypominamy, że o przyznanie dofinansowania mogli się ubiegać rolnicy, którzy: ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy; w 2022 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku (wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem); posiadają numer identyfikacyjny i wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.