Przyszły komisarz chce zakończenia „epoki klatkowej” i alternatyw dla pestycydów
Olivér Várhelyi został desygnowany przez Węgry na unijnego komisarza ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt.
Przesłuchanie przyszłego unijnego komisarza ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt w Parlamencie Europejskim
Podobnie jak reszta kandydatów na unijne stanowiska, przyszły komisarz był przesłuchiwany przez członków stosownych komisji w europarlamencie.
CZYTAJ TAKŻE: Komisarz unijny ds. rolnictwa zapowiada kontynuację "Dialogu strategicznego"
W swoim przemówieniu otwierającym Várhelyi zapowiedział pracę nad poprawą zdrowia obywateli, priorytetowo traktując profilaktykę, zapewniał o dostępności niezbędnych metod leczenia i leków oraz gwarantował, że badania kliniczne będą kontynuowane i rozwijane w Europie.
Zobowiązał się takżę do stosowania podejścia „jedno zdrowie”, w tym znaczeniu, które ma "równoważyć" zdrowie ludzi, zwierząt i "zdrowie" środowiska.
Odnosząc się do bezpieczeństwa żywnościowego i dobrostanu zwierząt Várhelyi mówił m.in. o konieczności ograniczania ryzyka związanego ze stosowaniem pestycydów - promując przy tym różne alternatywy, bez użycia środków chemicznych, utrzymując przy tym wysokie standardy bezpieczeństwa żywności całej Unii Europejskiej, zapewniając jednocześnie konsumentom, że importowana żywność "spełnia surowe kryteria UE".
Jak dodawał, jeśli jego kandydatura zostanie przyjęta - wówczas "porozmawia z rolnikami o sposobach poprawy dobrostanu zwierząt i zakończenia „epoki klatkowej”. Zobowiązał się również do zwiększenia wspomnianej dostępności alternatyw dla pestycydów dla rolników.
Warto jednak dodać, że kandydatura Węgra wzbudza kontrowersje wśród europosłów.
Jak informuje politico.eu, spośród 16 kandydatów na komisarzy, którzy wzięli udział w przesłuchaniach w tym tygodniu, tylko Várhelyi nie otrzymał od razu jednoznacznego poparcia - zamiast tego miał drugą turę pytań i wypowiadane wprost wątpliwości odnośnie poparcia jego kandydatury na tym etapie.
Przypomnijmy: ostateczne zamknięcie przesłuchań desygnowanych nowych komisarzy unijnych zaplanowano na 21 listopada. Wówczas poznamy ostateczny skład nowej KE (wybory odbywają się poprzez głosowanie posłów do Parlamentu Europejskiego - większością oddanych głosów, w głosowaniu imiennym.
To zaplanowano na sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 25–28 listopada.
CZYTAJ WIĘCEJ: Podwójna składka KRUS. Kiedy warto płacić? Jakie korzyści?