Przyorywanie czy wymieszanie? A co jeśli kupujesz obornik?
Ponownie na tapet bierzemy płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, które są przyznawane m.in. za wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji.
Naszą uwagę zwrócił zapis warunkujący przyznanie punktów w wariancie z wapnowaniem gleby. Chodzi w tym przypadku aż o 3 punkty, zatem zagadnienie to jest niezmiernie istotne.
Przyoranie czy wymieszanie?
Rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska jasno precyzuje, że w przypadku praktyki "Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji" punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza obornik z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika uznaje się za równoważny z jego wymieszaniem z glebą.
Zatem zarówno wymieszanie obornika z glebą jak i jego przyoranie uznaje się za spełnienie warunku przyznania punktów.
Stosowanie obornika z innego gospodarstwa
Prostą sprawą jest, jeśli we własnym gospodarstwie wytwarza sie obornik. Jednak co w przypadku, w którym obornik weźmiemy od innego rolnika, z innego gopsodarstwa?
W przypadku, gdy rolnik na potrzeby realizacji praktyki "Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji", nabył obornik - np. od innego rolnika, jest obowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup obornika albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie.
Zatem, jeśli w celu realizacji tej praktyki zastosuje się obornik wytworzony poza własnym gospodarstwem, musimy udowodnić, że ten obornik nabyliśmy - takim dowodem ma być imienny dokument potwierdzający zakup obornika albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie.
Polska produkuje najwięcej obornika w Europie. Jak na tym zarobić?
"Mamy w Polsce ponad 100 milionów ton obornika. Jesteśmy absolutnym liderem, jeśli chodzi o produkcję obornika w Unii Europejskiej" - zachęcam do przeczytania artykułu i odsłuchania podcastu m.in. na temat ilości produkowanego w Polsce obornika. Kliknij proszę tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.