Zwrot podatku akcyzowego przez internet. Kiedy będzie to możliwe?
Przypomnijmy: za nami pierwszy tegoroczny termin składania przez producentów rolnych wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (wnioski wraz z fakturami należało składać od 1 do 29 lutego).
- W I terminie naboru wniosków producenci rolni złożyli wnioski o zwrot podatku akcyzowego w łącznej kwocie 1,2 mld zł - informuje wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski.
Kolejny termin przypadać będzie od 1 sierpnia do 2 września 2024.
Kiedy wnioski o zwrot podatku akcyzowego będzie można składać przez internet?
Złożenie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze odbywa się obecnie za pośrednictwem samorządów - wnioski wraz z fakturami rolnicy muszą składać w wymienionych wyżej terminach do swoich urzędów gmin czy miast.
Warto jednak przypomnieć, że już wcześniej zapowiadano zlikwidowanie wspomnianej "papierologii" - i umożliwienie składania wspomnianych wniosków bezpośrednio przez internet.
Co z realizacją wspomnianych zapowiedzi?
Jak odpowiada ministerstwo - plany nadal są aktualne, niestety jednak trzeba na nie jeszcze trochę poczekać.
Wszystko w związku z przedłużeniem wdrożenia systemu e-Faktur. Wcześniej planowano wprowadzić go z początkiem lipca, teraz jednak data została przełożona.
- Wprowadzenie możliwości elektronicznego składania przez producentów rolnych wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej będzie możliwe po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów Krajowego Systemu e-Faktur zawierającego wszystkie faktury. Planowany na dzień 1 lipca 2024 r. termin wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur został przesunięty - informuje wiceminister Stefan Krajewski.
Kiedy ruszy obowiązkowy system e-Faktur?
Kiedy wspomniany system zostanie więc uruchomiony?
Przypomnijmy: obowiązek e-fakturowania co do zasady miał wejść w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.
Jak zapowiada minister finansów - z pewnością nie odbędzie się to w tym roku. Konkretna data na razie jednak nie pada - konieczne jest bowiem zapewnienie stabilności informatycznej.
- Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu – informował już na początku tego roku Andrzej Domański, minister finansów.
CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego w roku 2024?