Wprowadzenie obowiązkowego rejestru dzierżaw gruntów rolniczych? Jest odpowiedź
Fundacja Dobre Państwo wystosowała kilka miesięcy temu petycję, w której apeluje o wprowadzenia w Polsce "obowiązkowego rejestru dzierżaw gruntów rolniczych".
Petycja o wprowadzenie obowiązkowego rejestru dzierżaw gruntów rolniczych. Co zawiera?
Propozycja nowego prawa, zasugerowana przez Fundację Dobre Państwa zawiera m.in.:
- by każda ze stron wszelkiej umowy dzierżawy terenów rolnych, w terminie do trzech miesięcy od zawarcia w dowolnej wersji umowy, przedkłada wójtowi właściwemu z tytułu położenia nieruchomości, odpis warunków umowy dzierżawy
- by wszelkie ustalenia umowne dzierżawy, dla umów nieprzekazanych do wójta w terminie były nieważne (nieskuteczne) zarówno wobec stron dzierżawy i wobec osób trzecich.
- by za uporczywe uchylanie się od obowiązku informowania ewidencji wykorzystania terenów rolniczych, prowadzonych przez samorząd lokalny, wprowadzić grzywny w wysokości rocznego rynkowego czynszu dzierżawnego, dla każdej ze stron umowy zawartej bądź skrytej
Inicjatorzy petycji proponują ponadto, by wspomniany obowiązkowy rejestr prowadzony był w formie cyfrowej i nadzorowany przez KOWR.
Inicjatorzy petycji: "Państwo jest ślepe i nieme w dziedzinie dzierżawy terenów rolnych"
Jak twierdzą przedstawiciele Fundacji Dobre Państwo, dziś "państwo jest ślepe i nieme w dziedzinie dzierżawy terenów rolnych'.
- My, Suweren, nie wiemy, kto wykorzystuje grunty rolne, grunty orne, łąki, pastwiska, stawy, lasy, sady, tereny działów specjalnych produkcji zwierzęcej lub ogrodniczej. Co kuriozalne, nie ma rejestru umów dzierżawy w oparciu jako na wiarygodnym źródłu informacji, trzeba oprzeć polską politykę rolną. Nie bądźcie, prosimy, głusi, zróbcie coś, podejmijcie kroki naprawcze, nie wypierajcie problemu, dość koniunkturalizmu - opisują wprost w swojej petycji.
Jak argumentują bowiem przedstawiciele petycji do Senatu, w obecnym rozwiązaniu prawnym jest kluczowy problem.
- Problem polityczny, społeczny i gospodarczy. Kto jest beneficjentem dopłat unijnych do produkcji rolnej? Właściciel czy rolnik? Państwo nie mając danych statystycznych o umowach dzierżawy jest bezbronne wobec zarzutu braku celowości kontynuowania wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej polegającej na wsparciu własnego rolnictwa poprzez dopłaty do produkcji a nie bonifikaty za akt własności - twierdzą inicjatorzy petycji.
Co na to wszystko Senat?
Senat nie będzie kontynuował prac nad petycją o obowiązkowym rejestrze dzierżaw gruntów rolniczych
Petycja trafiła do senackiej Komisji Petycji. Podczas ostatniego spotkania (10 października) senatorowie odrzucili wspomnianą petycję.
Jak argumentowano - wspomniana petycja trafiła już wcześniej do innych instytucji - także do ministerstwa rolnictwa, które z kolei odpowiedziało już, że aktualnie w ministerstwie trwają prace nad stworzeniem ustawy o dzierżawie.
W związku z tym, że prace nad nią są już dość daleko posunięte - senatorowie zdecydowali się nie kontynuować prac nad wspomnianą wyżej petycją.
Minister: będzie ustawa o dzierżawie rolniczej
Przypomnijmy: stworzenie nowej ustawy o dzierżawie rolniczej zapowiadał już dużo wcześniej sam minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Pisaliśmy o tym kilkukrotnie na naszych łamach przez ostatnie miesiące:
CZYTAJ WIĘCEJ: Minister rolnictwa zapowiada ustawę o dzierżawach gruntów