Właściciel sprzedał grunt w czasie dzierżawy. Czy rolnik musi od razu go zwrócić?

Należy zaznaczyć, że przekazania gruntu w użytkowanie innej osobie nie oznacza, że dzierżawca zyskał w ten sposób prawo własności. Wydzierżawiający wciąż ma pełne prawo do sprzedaży swojej ziemi, nawet w trakcie trwania umowy dzierżawy. Co więcej, nie musi wcześniej informować o tym fakcie dzierżawcy, ani prosić go o zgodę. W takim przypadku bardzo często pojawiają się jednak problemy z interpretacją przepisów, a konkretnie tego, czy po sprzedaży gruntu, umowa dzierżawy nadal obowiązuje, czy może dzierżawca musi natychmiast zwrócić grunt?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy wydzierżawiający ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy podczas sprzedaży gruntu?
Zgodnie z informacjami, którymi dzieli się na swojej stronie Dolnośląska Izba Rolnicza, sprzedaż gruntu nie ma wpływu na umowę dzierżawy. Mamy w tym przypadku do czynienia z płynnym przejściem. Zmienia się jedynie osoba wydzierżawiającego, a sam stosunek prawny trwa nadal. Nie ma nawet konieczności przygotowywania aneksu do umowy. Nowy właściciel automatycznie staje się wydzierżawiającym. Należy jednak dodać, że w umowie sprzedaży gruntu musi znaleźć się informacja o tym, że nieruchomość jest wydzierżawiana.
Czy w takim razie nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy? Jak najbardziej, ale z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia, bez względu na to, na jaki czas została zawarta. Co więcej, nowy właściciel może wypowiedzieć umowę na czas określony, nawet jeśli dokument nie przewidywał możliwości wcześniejszego rozwiązania i nawet jeśli nie zachodzą przesłanki uprawniające do wcześniejszego wypowiedzenia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony, w formie pisemnej i z datą pewną (urzędowym poświadczeniem dokumentu przez notariusza lub urzędnika), a rzecz została wydana dzierżawcy. W takim przypadku, jeśli te przesłanki występują łącznie, nowy właściciel nie może wypowiedzieć umowy.
Czy dzierżawca musi zwrócić grunt po jego sprzedaży?
Dzierżawcy gruntu przysługują pewne prawa. Istnieją one nawet po sprzedaży dzierżawionego gruntu. Aby jednak móc w pełni z nich korzystać, umowa dzierżawy powinna być sporządzona u notariusza oraz wpisana do ksiąg wieczystych. Niestety w przypadku umowy ustnej, niejednokrotnie zdarza się, że nowy właściciel podważa jej istnienie, długość trwania lub zakres. Sprzedaż gruntu nie ma również żadnego wpływu na obowiązki dzierżawcy. Poza tym obowiązuje taki sam okres, na jaki została zawarta umowa, chyba że nowy właściciel będzie chciał wprowadzić pewne modyfikacje.
Czytaj też: Najnowsze dane GUS o emeryturach rolników. Niektóre zaskakują
Niestety zdarza się, że wydzierżawiający niezbyt dobrze orientują się w przepisach i uważają, że wraz z chwilą sprzedaży gruntu, umowa dzierżawy została automatycznie rozwiązana. Tak jednak się nie dzieje. Jeśli nowy właściciel będzie próbował odebrać ziemię, wjeżdżając na pole lub niszcząc uprawy, dzierżawca ma prawo domagać się wydania bezprawnie zagarniętej nieruchomości. Może także zakazać dalszego naruszania posiadania, a nawet ubiegać się o odszkodowanie za poniesione straty oraz utracone pożytki. Jedyną sytuacją, gdy dzierżawca musi wydać grunt, jest formalne zakończenie stosunku dzierżawy. Jeśli do tego nie doszło, dzierżawca jest chroniony przez prawo i nie musi zwracać nieruchomości.