Ulgi i zwolnienia podatkowe dla powodzian
– Ze wsparcia mogą skorzystać osoby zamieszkałe, prowadzące działalność i posiadające siedziby swoich firm na terenach gmin objętych stanem klęski żywiołowej – mówi Martyna Pawlak, księgowa w zespole doradców Agraves.
Odroczenia w płatności podatków VAT
Jedną z form wsparcia dla takich osób są odroczenia w płatności podatków.
W zakresie podatku VAT wprowadzono następujące wydłużenia terminów:
do 25.11.2024 r. na złożenie deklaracji miesięcznych lub kwartalnych dla potrzeb VAT, przypadających w okresie od września do października 2024 r.,
do 25.01.2025 r. na zapłatę podatku wynikającego z deklaracji miesięcznych lub kwartalnych składanych dla potrzeb VAT w JPK_VAT, których termin zapłaty przypada na okres od września do grudnia 2024 r.
Zmiany dla podatników podatku dochodowego
Podobne regulacje zostały przewidziane dla podatników podatku dochodowego.
- W tym przypadku również nastąpiło przedłużenie terminów zapłaty zaliczek za okres sierpień-grudzień 2024. Przedsiębiorcy rozliczą podatek dopiero w zeznaniu rocznym - mówi Joanna Dominiak, księgowa w zespole doradców Agraves.
Odroczenie dotyczy również podatku odprowadzanego przez przedsiębiorcę do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.
W dalszym ciągu można również wystąpić o umorzenie zapłaty zaliczek poza wyznaczonym wyżej terminem w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej o umorzenie zobowiązań podatkowych.
Zwolnienie z podatku od darowizn
Kolejną preferencją podatkową, z której mogą skorzystać poszkodowani w powodzi jest zwolnienie z podatku od darowizn do 31 grudnia 2025 r. Warunkiem jest jednak, aby zostały one przeznaczone na ten cel do końca 2025 r.
Ponadto, Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu przewidziało zerową stawkę VAT na darowizny przekazane od 12 września do 31 grudnia 2024 r. na cele związane z pomocą powodzianom.
– Darowizna taka musi być jednak przekazana za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych lub Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – wyjaśnia Joanna Dominiak.
Aby podatnik dokonujący dostawy towarów lub usług mógł zastosować zerową stawkę VAT, koniecznym jest, by zawarł pisemną umowę. Musi z niej wynikać, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane „na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r.” lub aby podmioty potwierdziły na piśmie dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi na wyżej wymienione cele.
Infolinia dla poszkodowanych przedsiębiorców
Oprócz różnorodnych odliczeń podatków, dla poszkodowanych rolników i przedsiębiorców uruchomiono także specjalną infolinię (22 460 59 30).
– Pod tym numerem udzielane są między innymi informacje na temat rozliczeń i ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dla ofiar powodzi – informuje Martyna Pawlak.
Czytaj także:
200 tys. zł na maszyny. Trwa nabór. Ogromne zainteresowanie! [VIDEO]
- Tagi:
- rolnicy
- podatek
- powodzianie
- ulgi