Renta wdowia 2025: Najważniejsze informacje o nowym świadczeniu
Aktualnie w przypadku, gdy jedno z małżonków umiera, drugie musi wybrać: czy zachować dotychczasową emeryturę, czy zacząć pobierać rentę rodzinną. Renta wdowia pozwoli na zbieg takich świadczeń. Dzięki niej małżonek będzie mógł nie tylko zachować swoją emeryturę, lecz także otrzymać część renty rodzinnej po zmarłej osobie (lub całość renty rodzinnej i część swojej emerytury).
Jak tłumaczyła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, której słowa cytuje strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę.
Świadczenie obejmie nie tylko emerytów z ZUS-u.
Od kiedy można pobierać rentę wdowią?
Ustawa wprowadzająca rentę wdowią wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku, jednak świadczenie będzie można otrzymać dopiero od 1 lipca. W tym czasie organy emerytalno-rentowe będą się mogły przygotować do tego, aby móc realizować program.
Czy o rentę wdowią trzeba wnioskować?
Aby otrzymywać rentę wdowią, należy złożyć wniosek. Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną ERWD zostanie udostępniony 1 stycznia 2025 roku i od tej daty będzie można go składać.
W przypadku osób, które mają prawo do renty rodzinnej i własnego świadczenia, nie będzie konieczne dołączanie do niego żadnych dokumentów. W przypadku, gdy organ emerytalno-rentowy uzna, że załączniki są niezbędne, poinformuje o tym wnioskodawcę.
Renta wdowia. Na czym polega i czy rolnik może z niej skorzystać?
W ramach tzw. renty wdowiej wdowa lub wdowiec będą mieli prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, wedle wyboru:
- 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia lub
- 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.
Za własne świadczenie uznawane są:
- emerytura,
- emerytura rolnicza,
- emerytura z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,
- emerytura wojskowa,
- emerytura policyjna,
- zasiłek przedemerytalny,
- świadczenie przedemerytalne,
- emerytura pomostowa,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
- renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy,
- renta rolnicza szkoleniowa,
- renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,
- wojskowa renta inwalidzka,
- policyjna renta inwalidzka.
Zgodnie w powyższym także rolnicy mogą skorzystać z nowego świadczenia. W razie braku pewności, która z możliwości jest bardziej opłacalna, w wyborze pomoże organ emerytalno-rentowy.
CZYTAJ TAKŻE: Ubywa emerytów w KRUS, rośnie wypłacana kwota!
W przypadku osoby, która zdecyduje się na 100 proc. renty rodzinnej, a ma przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, otrzyma w zbiegu świadczeń 15 proc. przysługującej emerytury z FUS oraz 15 proc. okresowej emerytury kapitałowej.
W przypadku wdowy lub wdowca z prawem do renty rodzinnej, emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową zbieg świadczeń może wyglądać następująco:
• 100 proc. renty rodzinnej, 15 proc. emerytury, 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy;
• 100 proc. emerytury, 15 proc. renty rodzinnej, 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy;
• 100 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy, 15 proc. renty rodzinnej, 50 proc. emerytury.
Wspomniane 15 proc. drugiego świadczenia przy zbiegu świadczeń jest czasowe – od 1 stycznia 2027 roku proporcje się zmienią i będzie to 25 proc. Docelowo renta wdowia ma wynosić 100 proc. jednego i maksymalnie 50 proc. drugiego świadczenia.
Warunki uzyskania renty wdowiej
Aby skorzystać z renty wdowiej, należy spełnić wszystkie z następujących warunków:
• mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn;
• pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55. roku życia w przypadku kobiet oraz 60. roku życia w przypadku mężczyzn;
• nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
W przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego w dniu poprzedzającym ten dzień prawo do wypłaty łączonych świadczeń wygasa.
Ile maksymalnie wyniesie renta wdowia?
Świadczenia, które są wypłacane wraz z rentą rodzinną, nie mogą w sumie przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Zalicza się tutaj również świadczenia, które wypłacają instytucje zagraniczne, oraz jednorazowe świadczenia i dodatki, które wypłacane są na podstawie innych przepisów.
W przypadku, gdy suma świadczeń wypłacanych wraz z rentą rodzinną przekroczy trzykrotność minimalnej emerytury, świadczenia zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Jako pierwsze w kolejności zostaną pomniejszone świadczenia z budżetu państwa:
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych;
- świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej;
- inne świadczenia.
Następnie, również kolejno:
- świadczenia finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
- świadczenia finansowane z Funduszu Pracy;
- świadczenia finansowane z Funduszu Emerytur Pomostowych;
- świadczenia finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.