Przepisy uproszczone. Na to rolnik nie potrzebuje pozwolenia

W naszym kraju w ostatnich dekadach obserwuje się wzrost temperatur, co skutkuje większym parowaniem wody z gleby oraz krótszym okresem zalegania pokrywy śnieżnej zimą. - Brak śniegu i łagodne zimy sprawiają, że gleba nie gromadzi dostatecznej ilości wilgoci na okres wiosenny, a opady deszczu – zamiast stopniowo wsiąkać w ziemię - szybko spływają do rzek, często prowadząc do lokalnych podtopień - tłumaczy Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie. W związku z tym w ostatnich latach obserwujemy trwały deficyt wody. - W efekcie rolnictwo staje się coraz bardziej narażone na zmienność warunków hydrologicznych, co bezpośrednio wpływa na plony i stabilność produkcji żywności - uważają Wody Polskie. Jakie temu zapobiegać?
Przepisy uproszone. To powinno zachęcić rolników do retencjonowania wody
Rolników do retencjonowania wody, zdaniem Wód Polskich, powinny zachęcić ułatwieniach w przepisach Prawa wodnego. - Obecnie przebudowa rowów w celu zatrzymywania wody nie wymaga żadnych zgłoszeń i pozwoleń - zaznacza Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego. Pod pojęciem “Czynności niewymagające pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego” rozumiemy dokładnie: zatrzymywanie wody w rowach, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem; hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem; przebudowa obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem.
Warto również wiedzieć o tym, że wykonanie stawu o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, nie wymaga już pozwolenia wodnoprawnego. - Wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego miejscowo nadzoru wodnego Wód Polskich. Staw może być napełniany wyłącznie wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi i służyć celom retencyjnym - zaznacza Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego.
To rolnika nie kosztuje wiele. Sposoby na zatrzymanie wody w glebie
Zużycie wody w rolnictwie można też, na co też wskazuje Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie, zmniejszyć poprzez: dobór gatunków i odmian bardziej odpornych na suszę; unikanie wysiewu na niekorzystnych stanowiskach; regenerację gleby (rotacja upraw, wprowadzenie okresów ugoru), agregatowanie zabiegów uprawowych w celu minimalizowania ubijania gleby. Wody Polskie zwraca przy tym uwagę na następującą rzecz: - Należy pamiętać, że indywidualne działania rolników dla retencji wód są bardzo ważne, ponieważ to właśnie rolnictwo użytkuje aż 60% powierzchni zlewni w Polsce. Z punktu widzenia ochrony przed suszą celowe jest retencjonowanie i spowalnianie odpływu wód.
- Tagi:
- rów
- prawo wodne
- woda
- melioracja