Parlament zgodzi się na przedłużenie zakazu sprzedaży ziemi o kolejne lata?

Sejmu pracuje nad poselskim projekt ustawy zakazującej sprzedaż ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poselski projekt dotyczący sprzedaży ziemi
Czy Parament zgodzi się na przedłużenie zakazu sprzedaży ziemi rolnej na kolejne 10 lat? W kwietniu do Sejmu trafił poselski projekt ustawy w tej sprawie. Jej autorem jest Paweł Sałek, poseł PiS. W ostatnim czasie pojawiła się również ocena skutku regulacji dokumentu. Sprawdziliśmy, co zakłada.
W jaki sposób polityk argumentuje zasadność wprowadzenia takich regulacji?
- Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze - wskazuje poseł Sałek.
Cel ten, jak dalej czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, "zgodnie z intencją wnioskodawców ma być osiągnięty poprzez wydłużenie o kolejne 10 lat okresu wstrzymania sprzedaży nieruchomości, ich części oraz udziałów we współwłasności nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa".
Zakaz sprzedaży ziemi od 2016 roku
Przypomnijmy, że zakaz sprzedaży państwowej ziemi wprowadzono w 2016 roku. I zgodnie z założeniami - ma obowiązywać do 2026 roku. Posłowie PiS chcą, by dziesięcioletni okres zakazu przedłużyć o kolejne lata - do 2036 r.
Do marszałka sejmu Szymona Hołowni 30 czerwca wpłynęła opinia w sprawie skutków regulacji poselskiej tego projektu ustawy. Czytamy w nim, że w latach od 2017 do 2024 roku - sprzedaż - odbywająca się na określonych warunkach - oscylowała w granicach 3,6 - 5 tys. ha/rocznie.
Wcześniej natomiast, jeszcze przed wejściem w życie przepisów wprowadzających zakaz - w prywatne ręce trafiało w ciągu jednego roku nawet 192 tysiące hektarów. Najwięcej ziemi sprzedano w roku 1995. W latach dwutysięcznych były to wielkości rzędu 100 tysięcy hektarów.
Z jakimi skutkami wiąże się przedłużenie zakazu sprzedaży ziemi o kolejne 10 lat?
Eksperci wskazują, że "projekt zakłada utrzymanie obowiązujących ograniczeń w sprzedaży państwowej ziemi rolnej, wspierając model małych i średnich gospodarstw i chroniąc zasoby przed spekulacją, ale jednocześnie utrwala system niskiej mobilności i ograniczonej własności."
- Może to hamować modernizację rolnictwa i przesuwanie kapitału ludzkiego do bardziej produktywnych sektorów gospodarki. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnących wyzwań technologicznych warto rozważyć bardziej elastyczne instrumenty, które łączą ochronę zasobu z efektywnością jego wykorzystania - tłumaczą autorzy ekspertyzy.
W kontekście oddziaływań społecznych eksperci podają, że wygaśnięcie zakazu sprzedaży ziemi w przyszłym roku mogłoby oznaczać umożliwienie przemian struktury własności gruntów rolnych.
- Możliwa zmiana stosunków własnościowych na wsiach byłaby wyraźna, a długoterminowo mogłaby sprzyjać zanikaniu mniejszych gospodarstw rolnych, co wiąże się ze zmianami kulturowymi na polskiej wsi - wskazują eksperci.
Dodają, że umożliwienie sprzedaży spowoduje także konieczność zmian organizacyjnych w KOWR i jego oddziałach terenowych. Regulacje te mają szczególne znaczenie dla województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i warmińsko - mazurskiego.
To właśnie tam położonych jest najwięcej gruntów pozostających w ZWRSP.
- Tagi:
- KOWR
- sprzedaż ziemi