Masz powyżej tej liczby hektarów? Musisz się zarejestrować i złożyć sprawozdanie

Przypomnijmy: tzw. BDO, czyli Baza Danych Odpadowych, to specjalny rejestr, który zawiera listę wszystkich podmiotów w Polsce, które gospodarują odpadami i wprowadzają na rynek produkty (także z opakowaniami) - zgodnie z ustawą o odpadach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W praktyce wspomniany system ma to pozwolić na pełne monitorowanie gospodarki odpadami w Polsce.
BDO. Którzy rolnicy muszą być w rejestrze?
Według przepisów we wspomnianej bazie powinni znajdować się także niektórzy rolnicy.
Dotyczy to wszystkich rolników, którzy posiadają powyżej 75 hektarów ziemi.
I właśnie to powoduje kontrowersje w środowisku rolniczym. Według przepisów bowiem - głównym wyznacznikiem jest tylko ta liczba hektarów, a nie realna skala wytwarzania odpadów. W bazie muszą być więc nawet ci rolnicy, którzy nie przekraczają np. określonych, różnych, progów ilościowych.
Apel środowiska rolniczego w sprawie rejestru BDO
W związku z tym - na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej - zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Minister Klimatu i Środowiska, Pauliny Hennig-Kloski, w sprawie nowelizacji przepisów.
- Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, obowiązek rejestracji w BOD dotyczy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 75 ha (art. 51 ust. 2 pkt S ww. ustawy), niezależnie od faktycznej ilości wytwarzanych odpadów. W praktyce oznacza to, że również rolnicy prowadzący działalność na niewielką skalę, lecz posiadający gospodarstwo przekraczające wskazany próg powierzchniowy, są zobowiązani do rejestracji oraz prowadzenia ewidencji w systemie BOD - mimo że nie przekraczają progów ilościowych określonych wart. 71 ustawy (tj. 100 kg odpadów niebezpiecznych i 5 ton pozostałychodpadów rocznie) - czytamy w piśmie, jakie skierowała KRiR.
Przedstawiciele samorządu rolniczego mówią wprost: obecne przepisy powodują jedynie nadmierne i nieproporcjonalne obciążenia administracyjne.
- Zwłaszcza dla rodzinnych gospodarstw rolnych, które - mimo dużej powierzchni - funkcjonują w niewielkiej skali pod względem wytwarzania odpadów. Obowiązek rejestracji w BOD wiąże się z dodatkowymi kosztami, koniecznością znajomości złożonych przepisów prawa oraz prowadzeniem ewidencji elektronicznej, co dla wielu rolników stanowi istotne wyzwanie organizacyjne i techniczne - wyliczają przedstawiciele KRiR.
Rejestr BDO. KRiR apeluje o zmiany przepisu w sprawie ilości hektarów
Stąd specjalny apel o zmiany. Rolnicy apelują m.in. o zwiększenie limitu hektarów do 300.
- Wnioskujemy o rozszerzenie zwolnienia z obowiązku rejestracji w BOD na wszystkie gospodarstwa rolne, które nie przekraczają rocznych limitów wytwarzania odpadów, określonych w art. 71 ustawy o odpadach - niezależnie od ich powierzchni; podniesienie progu powierzchni gospodarstwa, powyżej którego obowiązuje rejestracja w BOD - z obecnych 75 ha do 300 ha, co lepiej odzwierciedla realia funkcjonowania średnich gospodarstw rolnych w Polsce - czytamy w piśmie wysłanym do ministerstwa przez KRiR.
Sprawozdanie BDO. Kiedy mija termin?
Przypomnijmy: sprawozdanie odpadowe składane jest zawsze do właściwego marszałka województwa, elektronicznie za pomocą konta w systemie BDO. W sprawozdaniu należy podać między innymi ilości i rodzaje wytwarzanych odpadów. Wszystko odbywa się corocznie w marcu (sprawozdanie składane jest za poprzedni rok kalendarzowy).
Co grozi za brak sprawozdania BDO?
Za brak przestrzegania przepisów - i złożenia sprawozdania - grozić może m.in. grzywna. Jej "widełki" są ogromne, w zależności od skali. Kara grzywny waha się od 100 zł do nawet miliona złotych.