KOWR sprawdza, czy spółdzielnia energetyczna nie produkuje za dużo energii
Polityka klimatyczna i energetyczna Unii Europejskiej stawia w trudnej sytuacji sektor elektroenergetyczny. Jedną z odpowiedzi na te wyzwania może być tzw. energetyka rozproszona (inaczej: obywatelska), której podstawowym założeniem jest produkcja energii przez zużywających ją odbiorców końcowych.
Energia elektryczna, biogaz lub ciepło z instalacji OZE na potrzeby spółdzielni energetycznej i jej członków
Pozwala na to spółdzielnia energetyczna - mogąca zrzeszać lokalne społeczeństwo, jednostki samorządu terytorialnego lub działających na tym obszarze przedsiębiorców w celu budowy nowych lub łączenia ze sobą już istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), które wykorzystują lokalnie dostępne zasoby.
Taka forma umożliwia rozłożenie kosztów inwestycji na większą liczbę podmiotów i daje przez to możliwość wybudowania instalacji zaopatrujących w energię większą liczbę odbiorców. Spółdzielnie energetyczne są uprawnione do wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, biogazu lub ciepła w instalacjach OZE na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków. Muszą oni być podłączeni do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej (poniżej 110 kV) lub sieci dystrybucyjnej gazowej albo ciepłowniczej. Ponadto spółdzielnia energetyczna jest zobowiązana do zawarcia umowy na sprzedaż energii wyłącznie z jednym sprzedawcą energii.
Od czego zacząć zakładanie spółdzielni energetycznej
Zakładanie spółdzielni energetycznej należy rozpocząć od spełnienia wymagań przepisów prawa regulujących ogólne zasady zakładania i funkcjonowania spółdzielni. Należy zebrać minimalną liczbę członków niezbędną do utworzenia spółdzielni - w przypadku osób fizycznych 10 członków, w przypadku osób prawnych - 3. Dokonać wyboru organów spółdzielni: walnego zgromadzenia, rady nadzorczej, zarządu. Zarejestrować spółdzielnę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Musi też powstać statut spółdzielni, który będzie stanowił najważniejsze prawo wiążące spółdzielnię oraz jej członków i zawierał ogół norm określających zasady funkcjonowania spółdzielni.
W statucie muszą się znaleźć:
- nazwa spółdzielni z dodatkiem „spółdzielnia” lub „spółdzielczy” oraz adres jej siedziby
- przedmiot działalności spółdzielni oraz czas jej trwania, jeśli spółdzielnię założono na czas określony
- wysokość wpisowego oraz wysokość i liczba udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować
- terminy wnoszenia i zwrotu udziałów oraz skutki ich niewniesienia w terminie
- prawa i obowiązki członków
- zasady i tryb przyjmowania członków, wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków
- zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał
- zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni
- zasady podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) oraz pokrywania strat spółdzielni.
W trakcie przygotowywania statutu spółdzielni, która docelowo ma być spółdzielnią energetyczną, należy w szczególności zadbać o to, aby zapisy dotyczące określenia przedmiotu i zakresu działalności były zgodne z przepisami ustawy o OZE. Ważne jest również, aby statut spółdzielni zawierał co najmniej ogólne zapisy dotyczące m.in. wzajemnego rozliczania się spółdzielni energetycznej i jej członków z wytworzonej i zużytej energii, a także zasady rozliczania zakupionej energii w przypadku jej niedoboru z własnej produkcji.
Wykaz spółdzielni energetycznych prowadzi dyrektor generalny KOWR
Na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółdzielnia nabywa osobowość prawną i może zarejestrować się w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wymaga to złożenia w KOWR wniosku oraz dołączenia do niego statutu spółdzielni i oświadczeń.
KOWR sprawdza, czy:
- spółdzielnia prowadzi działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej albo na obszarze nie więcej niż trzech tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą
- liczba członków spółdzielni jest mniejsza niż 1.000
- łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji OZE nie przekracza 10 MW i umożliwia pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej oraz jej członków
- łączna moc osiągalna cieplna nie przekracza 30 MW
- roczna wydajność wszystkich instalacji biogazu nie przekracza 40 mln m3.