Każda dzierżawa ziemi będzie zgłaszana do ARiMR? Projekt ustawy coraz bliżej
Wiele wskazuje na to, że zapowiadana od dawna ustawa o dzierżawie rolniczej - już niebawem ujrzy światło dzienne.
Przypomnijmy: zmiany w prawie, które mają uregulować kwestię dzierżawy gruntów ornych, były jednymi z pierwszych zapowiadanych przez resort rolnictwa - po wyborach parlamentarnych i utworzeniu nowego rządu.
Ustawa o dzierżawie rolniczej. Uzgodnienia zakończone, projekt wkrótce trafi do wykazu prac
Teraz, jak zapowiada resort rolnictwa, prace są już na jednym z końcowych etapów.
- Obecnie projekt przeszedł etap uzgodnień wewnątrzresortowych. W najbliższym czasie zostanie złożony wniosek o wpis projektu do wykazu prac legislacyjnych - informuje ministerstwo rolnictwa, w piśmie do Małopolskiej Izby Rolniczej, która dopytywała m.in. o regulację wspomnianych kwestii.
Jakie są podstawowe założenia zmian?
Co zakłada nowa ustawa o dzierżawie rolniczej?
Jak informuje ministerstwo, w głównej mierze chodzi o cztery kwestie:
- Wprowadzenie obowiązkowej formy pisemnej umowy dzierżawy - z tzw. datą pewną. Ma to pozwolić na uporządkowanie nieformalnych dzierżaw rolniczych (tzw. "na gębę"), niedających dziś żadnych gwarancji dzierżawcy,
- Uregulowanie kwestii ponoszonych nakładów na przedmiot dzierżawy i sposób ich rozliczania oraz kwestii związanych z płatnością czynszu. W praktyce ma to ograniczyć spory między stronami umowy,
- Preferowanie dzierżaw długoterminowych -co powinno przełożyć się na wydłużenie średniego okresu trwania umów,
- wprowadzenie możliwości kontynuowania umowy dzierżawy przez osoby bliskie zmarłego dzierżawcy - co powinno z kolei korzystnie wpłynąć na liczbę gospodarstw rolnych.
Co z dzierżawami od KOWR? Czy będą tutaj jakieś zmiany?
Czy nowa ustawa zmieni coś z kolei w kwestii dzierżaw gruntów z KOWR?
- W odniesieniu do dzierżawy państwowych nieruchomości rolnych, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a więc Zasobu, którym gospodaruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, należy podkreślić, że kwestie dzierżawy ww. gruntów, w tym m.in. dotyczące sposobu wyboru kandydata na dzierżawcę, trybu zawierania umów dzierżawy, ustalania ich warunków, a także ich przedłużania i ustania, reguluje ustawa o gospodarowaniu nie ruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. W sprawach w nich nieuregulowanych stosuje się zaś przepisy Kodeksu cywilnego. Kwestie te nie wymagają zatem regulacji - odpowiada ministerstwo, we wspomnianym piśmie do MIR.
Czy w Polsce będzie rejestr dzierżaw?
Warto jednocześnie przypomnieć, że już wcześniej różne środowiska apelowały także o stworzenie swoistego rejestru dzierżaw gruntów rolniczych.
Pomysły są różne - związkowcy apelowali m.in. niedawno o stworzenie swoistego KRS gruntów rolnych.
Samo ministerstwo zaznacza, że rejestr dzierżaw powinien istnieć. Mówił nam o tym niedawno wprost minister Czesław Siekierski - w wywiadzie dla "Wieści Rolniczych".
- Uważamy, że powinien funkcjonować pewien rejestr dzierżaw. Jeśli każdy, kto wydzierżawia ziemię, miałby obowiązek zgłoszenia tego do Agencji, to już wtedy nikt inny nie mógłby złożyć na tę działkę wniosku o dopłaty. Tu jest szereg innych, dodatkowych uregulowań, które trzeba wprowadzić w taki sposób, aby też nie zwiększały one obciążeń administracyjnych, aby dawały takie poczucie pewności, że ten, co to ziemię wydzierżawia, przekazuje komuś, że on straci własność - zapowiada minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
CZYTAJ TAKŻE: Aktywny rolnik. Szykują się rewolucyjne zmiany. Oto proponowane kryteria
- Tagi:
- ustawa
- ARiMR
- dzierżawa ziemi