Kampania dopłat będzie znacznie wydłużona? Jest odpowiedź ministerstwa

Czy coroczne składanie wniosków w ramach kampanii dopłat może zostać przedłużone dla rolników o ponad miesiąc? Taki apel wystosowali niedawno przedstawiciele izb rolniczych.
Czy możliwe jest wydłużenie kampanii dopłat?
W piśmie, jakie Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do ministerstwa, wprost pada data: apeluje się, by termin składania wniosków obszarowych mijał dopiero 30 czerwca. Ponadto apel dotyczy skorelowania całości z terminem aktualizacji ortofotomap.
- Dopasowanie terminów aktualizacji ortofotomap z terminem składania wniosków pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych i niezawinionych przez rolników błędów oraz rozbieżności w wielkości powierzchni działek, które producenci rolni zgłaszają we wnioskach o dopłaty - informują przedstawiciele KRiR.
Argumentów - za przedłużeniem wspomnianego terminu składania wniosków - wymienianych jest w piśmie do resortu sporo.
W piśmie wylicza się m.in., że przedłużenie terminu kampanii do końca czerwca pozwoli doradcom i rolnikom na lepsze rozplanowanie pracy oraz pracę pod mniejszym obciążeniem - co z kolei przełoży się na mniejszą ilość komplikacji oraz popełnianych błędów.
Uniknie się także swoistego nakładania się samych kampanii - w przypadku tej "starej" zakończenie następuje bowiem de facto dopiero 21 marca roku następnego (chodzi m.in. o kwestie dokumentacji przy płatnościach za dobrostan zwierząt).
Ponadto - co podkreślają środowiska rolnicze - z roku na rok system płatności jest coraz bardziej skomplikowany, prowadzone są zresztą równolegle także inne nabory, nie mówiąc o tym, że wszystko ma miejsce w okresie intensywnej już pracy w gospodarstwie.
Na koniec pada także inny ważny argument.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby złożyć wniosek o płatności należy być posiadaczem gruntu na dzień 31.05. Wiele przetargów z KOWR odbywa się w kwietniu, a procedura podpisania umowy trwa długo i umowy często podpisywane są po 15.05. W takiej sytuacji rolnik deklaruje nowo posiadane grunty w terminie gdy naliczane są już pomniejszenia płatności, co z góry naraża go na straty. Wydłużenie terminu naboru wniosków pozwoli rolnikom na skorzystanie ze wsparcia w pełnej wysokości - argumentują środowiska rolnicze.
Co na to ministerstwo?
Czy termin składania wniosków w ramach kampanii dopłat może zostać przedłużony? Ministerstwo odpowiada
Jak odpowiada wiceminister Stefan Krajewski, wspomniany podstawowy termin naboru wniosków - czyli od 15 marca do 15 maja - wprost wynika z ustawy.
- W ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (ustawa o PS WPR), utrzymano dotychczasowy, podstawowy termin naboru wniosków (15 marca 15 maja) oraz podobnie jak we wcześniej obowiązujących przepisach, przewidziana została możliwość wydłużenia tego terminu - informuje w odpowiedzi Stefan Krajewski.
Jak przy tym dodaje, cel takiego podejścia wynika m.in. z kwestii zapewnienia właściwego przygotowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do prawidłowej i terminowej obsługi złożonych wniosków oraz do naliczania zaliczek na poczet płatności.
Wiceminister odpowiada, że okresowe wydłużenia terminu wynikały z określonych przesłanek w danym roku.
Zmiana na stałe - wymaga już jednak zmiany całej ustawy.
- Decyzje dotyczące wydłużenia terminu składania wniosków podejmowane były z uwzględnieniem szczególnych okoliczności i po przeanalizowaniu konkretnych przesłanek występujących w danym roku. Postulowana przez Państwa zmiana przepisów tj. wydłużenie na stałe terminu
składania wniosków obszarowych, wiąże się ze zmianą ustawy o PS WPR - odpowiada Stefan Krajewski.
Tymczasem, jak dodaje wiceminister, w związku z tym, że proces legislacyjny dotyczący zmiany ustawy jest długotrwały i składa się z wielu etapów, obecnie - czyli w momencie, gdy kampania składania wniosków trwa - nie jest to możliwe.
Nie oznacza to jednak, że sprawia nie będzie analizowana i, być może, do jakiś zmian kiedyś jednak dojdzie.
- Niemniej jednak, przekazywane przez Państwa argumenty zostaną przeanalizowane, a wyrażane stanowisko zostanie wzięte pod uwagę, w przypadku kolejnych prac nad zmianą ww. ustawy - zaznacza wiceminister Stefan Krajewski.