Fundusz Ochrony Rolnictwa - ustawa podpisana! Co to oznacza?
Fundusz Ochrony Rolnictwa - co umożliwia?
Celem tego aktu, według Kancelarii Prezydenta RP, jest stworzenie możliwości prawnych, gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.
Wspomniana ustawa wprowadza także zmiany w:
- ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
- ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
- ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Fundusz Ochrony Rolnictwa - skąd środki?
FOR będzie stanowić wyodrębniony rachunek bankowy, którym ma dysponować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Środki finansowe z tego Funduszu, jak podkreśla Kancelaria Prezydenta RP, nie będą środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Koszty związane z kolei z realizacją przez KOWR zadań związanych z obsługą FOR będą pokrywane z jego środków w ryczałtowej wysokości 2,5% sumy wpłat na Fundusz w danym roku.
Dochodami Funduszu będą:
- wpłaty na Fundusz dokonywane przez podmioty skupujące, odsetki od środków lokowanych w formie depozytu Ministra Finansów
- środki finansowe odzyskane przez KOWR w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat.
Fundusz Ochrony Rolnictwa - środki na co i dla kogo?
Ze środków finansowych FOR będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny.
- Wysokość rekompensaty będzie ustalana jako iloczyn procentowej stawki i kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu skupującego, który stał się niewypłacalny - tłumaczy Kancelaria Prezydenta RP.
Fundusz Ochrony Rolnictwa - jakie stawka?
Stawka rekompensaty, jak wskazuje Kancelaria Prezydenta RP, będzie określana corocznie, w terminie do 31 maja, w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Rekompensata będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego, w drodze decyzji administracyjnej, przez dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta rolnego, w terminie do dnia 30 czerwca danego roku.
Fundusz Ochrony Rolnictwa - kto wpłaca?
Do wpłat na Fundusz będą obowiązane podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług. Będą one naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, nabytych od producentów rolnych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wartość produktów rolnych bez podatku od towarów i usług nabytych od producenta rolnego będzie ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych - wyjaśnia Kancelaria Prezydenta RP.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r.
Czytaj także: