Doradcy rolniczy znikają z systemu. W planie nowe przepisy

Oficjalna - zmniejszająca się - liczba doradców i ekspertów przyrodniczych, wpisanych na listy dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego, zaczyna niepokoić środowiska rolnicze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak się bowiem okazuje - w ostatnim czasie sporo ekspertów "wypadło" ze wspomnianego systemu, i to z przyczyn często od nich niezależnych. Tymczasem, w konsekwencji, powoduje to ograniczenie w dostępie do usług doradczych dla samych rolników.
Usługi doradcze dla rolników. Będą zmiany w ustawie
By uniknąć wspomnianego problemu w pomocy doradców - ministerstwo zapowiada zmiany w przepisach - w ramach ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
- Celem projektu jest zapewnienie możliwie szerokiego dostępu do usług doradczych rolnikom w zakresie PS dla WPR - czytamy wprost w zapowiedziach zmiany w prawie.
Przypomnijmy: zgodnie z obowiązującym prawem doradztwo rolnicze mogą prowadzić osoby, które są wpisane na specjalną listę - prowadzi ją dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego na podstawie przepisów ustawy o PS WPR.
- Na listach znajdują się osoby, które przeszły postępowanie o uzyskanie wpisu na podstawie przepisów ustawy o PS WPR jak również osoby, które znajdowały się na liście na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2023 r. poz. 2298) i złożyły oświadczenie o zobowiązaniu do bezstronnego świadczenia usług doradczych oraz niepozostawaniu w konflikcie interesów, o którym mowa w art. 15 ust. 3 rozporządzenia 2021/2115, zwane dalej „oświadczeniem o bezstronności”, w terminie 90 dni od wejścia w życie przepisów przedmiotowej ustawy - wyjaśniają rządzący.
Tymczasem w ostatnim czasie duża liczba osób została z tej listy skreślona. Często ze zwykłych przyczyn losowych, np. urlopu macierzyńskiego, długotrwałej choroby, zwolnienia lekarskiego. W związku ze wspomnianą dłuższą nieobecnością - dana osoba, wpisana wcześniej na listę, nie mogła uczestniczyć w szkoleniu uzupełniającym, nie zdała egzaminu uzupełniającego lub nie złożyła w terminie oświadczenia o bezstronności.
- Rolnicy sygnalizują potrzebę nowelizacji przepisów w celu zapewnienia możliwie szerokiego dostępu do usług doradczych w związku z prowadzonymi naborami wniosków przez ARiMR - zaznaczają wprost rządzący
Mówiąc wprost: główne zmiany - dotyczą pewnej liberalizacji przepisów.
Zmiany w przepisach w zakresie doradztwa rolniczego
Oto główne założenia zmian:
- Umożliwienie ponownego wpisu na listy osobom skreślonym, które posiadają co najmniej 10-letnie doświadczenie (dot. doradców rolniczych ze średnim wykształceniem) lub doświadczenie przyrodnicze (dot. ekspertów przyrodniczych ze średnim wykształceniem), pod warunkiem spełnienia innych warunków (art. 113 ust. 6 pkt 1-4 ustawy o PS WPR) i złożenia oświadczenia o bezstronności.
- Rozszerzenie katalogu kierunków studiów uprawniających do ubiegania się o wpis na listy.
- Uwzględnienie możliwości wystąpienia siły wyższej w procesie prowadzenia procedury szkoleń i egzaminów oraz list doradców i ekspertów przyrodniczych.
Wpis na listę doradców rolniczych ma równocześnie umożliwiać uzyskanie specjalizacji rolnośrodowiskowej.
Zmiany w prawie planowane są na IV kwartał tego roku.
- Tagi:
- rolnicy
- WPR
- doradcy rolniczy