Dopłaty dla hodowców. Już wiadomo, kiedy ruszy nabór wniosków
Wnioski o pomoc hodowcy będą mogli składać elektronicznie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich: Czym są?
O planowanym rozpoczęciu naboru wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich poinformowała na swojej stronie internetowej ARiMR w komunikacie z 11 grudnia. Wsparcie hodowców polegać będzie na refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt. Dopłaty finansowane będą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Czytaj też: Wyższe dodatki z KRUS w 2025 roku. O ile wzrosną i od kiedy?
Od ryzyka jakich chorób trzeba ubezpieczyć zwierzęta?
Hodowcy, aby otrzymać dopłaty, muszą ubezpieczyć zwierzęta, które posiadają, od ryzyka zachorowania na przynajmniej jedną chorobę wymienioną w rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 roku w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach narzędzi zarządzania ryzykiem w formie wkładów finansowych na rzecz składek w ramach systemów ubezpieczeń w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wśród chorób tych są m.in.:
- pryszczyca,
- klasyczny pomór świń,
- afrykański pomór świń,
- wysoce zjadliwa grypa ptaków,
- pomór małych przeżuwaczy,
- choroba niebieskiego języka,
- ospa owiec lub ospa kóz,
- choroba guzowata skóry bydła,
- wenezuelskie wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia koni,
- rzekomy pomór drobiu,
- gruźlica bydła,
- wścieklizna,
- bąblowica,
- włośnica.
Czytaj także: Nowy obowiązek także dla rolników. Podano terminy i zasady
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich: Jakie warunki należy spełnić?
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich hodowcy będą mogli otrzymać po spełnieniu określonych warunków. W zawartej przez nich umowie ubezpieczenia lub polisy zawarty będzie musiał być konkretny zapis. Będzie musiało wynikać z niego, że wypłata odszkodowania będzie miała miejsce w sytuacji, kiedy wystąpi ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt. Straty te zaś będą musiały być spowodowane wystąpieniem co najmniej jednej ze wskazanych we wspomnianym rozporządzeniu chorób zakaźnych.
To jednak nie wszystko. Okres, którym objęte będzie ubezpieczenie, nie może rozpocząć się wcześniej niż 1 stycznia 2024 roku. Ponadto hodowca, który stara się o dofinansowanie, nie może mieć przyznanych innych dopłat do ubezpieczenia.
Czytaj także: Renta wdowia 2025: Jak złożyć wniosek?
Wśród pozostałych warunków pozwalających ubiegać się o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich jest posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością, na której prowadzona jest działalność rolnicza. Natomiast sama umowa lub polisa musi obejmować przynajmniej:
- 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu nieśnego; albo
- 4 sztuk bydła, owiec, kóz lub koni; albo
- 14 sztuk świń.