Dopłaty dla małych gospodarstw i płatność za ugorowanie. Są ważne zmiany w WPR
Posłowie przegłosowali oczekiwaną nowelizację Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
W praktyce chodzi o uruchomienie zapowiadanych nowych płatności dla polskich rolników.
Zmiany w WPR. Co przegłosowano?
- To fundamentalny program, jeśli chodzi o wsparcie rolnictwa - i jeden z nielicznych dokumentów, za którymi idą pieniądze - mówił wprost podczas sejmowego posiedzenia Mirosław Maliszewski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak podkreślał, wspomniana nowelizacja Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, nabrała kształtów m.in. dzięki protestom rolników.
Zasadnicze zmiany są dwie: chodzi o dopłaty dla małych gospodarstw oraz uruchomienie nowego ekoschematu - związanego z ugorowaniem 4 proc. gruntów, które wzbudzało wcześniej ogrom kontrowersji.
Płatność dla małych gospodarstw 2024. Jaka jest stawka za hektar?
O tym, jak planowano przebieg dopłat dla małych gospodarstw, pisaliśmy już szerzej wcześniej.
Przypomnijmy: rolnicy, którzy posiadają mniejsze gospodarstwa - o powierzchni do 5 ha - będą mogli ubiegać się o dopłaty w formie ryczałtu.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r.
W praktyce stawka wsparcia dla małych gospodarstw wyniesie 225 euro za hektar (czyli, przy obecnym kursie, ok. 950 zł za hektar).
Uwaga, projekt przewiduje, że w ramach tegorocznej kampanii rolnik musi złożyć normalny wniosek w podstawowym terminie, na obecnych zasadach. Z kolei od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy do dnia 31 sierpnia 2024 r. będzie mógł zawnioskować o nowe płatności.
CZYTAJ WIĘCEJ: Płatność dla małych gospodarstw 2024. Jaka jest stawka za hektar?
Ugorowanie jako ekoschemat. Jakie stawki?
W przypadku ugorowania - zamiast wcześniejszego obowiązku uruchomiony zostanie ekoschemat „grunty wyłączone z produkcji”.
Szacowana stawka płatności za ten ekoschemat wynosi 563 zł/ha, czyli ok. 126,52 EUR/ha.
CZYTAJ TAKŻE: Ugorowanie jako ekoschemat. Znamy już stawki za grunty wyłączone z produkcji