Czym jest Kodeks rolny? Jakie wprowadzi zmiany w prawie?
Kodeks rolny - projekt ustawy określający ten nowy dokument był tematem przewodnim wspólnego posiedzenia trzech zespołów parlamentarnych. Czy wypracowany zostanie w końcu ujednolicony i klarowny zbiór przepisów prawnych określających polskie rolnictwo?
Stworzenie Kodeksu rolnego zapowiadane jest od grudnia ubiegłego roku. Jednym z jego pomysłodawców jest Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa w UE. Zapowiedział on, że Kodeks rolny nie powinien budzić kontrowersji, a jego wejście w życie planuje się na wiosnę tego roku. W projekcie dokumentu, stworzonym przez polityka, jak sam przekonuje, znalazły się "inspiracje i przemyślenia" zebrane przez niego z obserwacji tego, jak dane kwestie są uregulowane w innych państwach w Europie, ale także poruszanych podczas bezpośrednich spotkań z rolnikami.
Kodeks rolny - założenia
Czym jest Kodeks rolny? Ma on regulować w szczególności zadania władz publicznych w odniesieniu do działalności rolniczej i rozwoju wsi, warunków prowadzenia gospodarstw rolnych i działalności rolniczej, zasady ochrony i wspierania kryzysowego gospodarstw rolnych, w tym zwłaszcza gospodarstw rodzinnych, stosunki cywilnoprawne dotyczące gospodarstw rolnych, a także inne prawa i obowiązki rolników oraz systemy ich ochrony
Prace w Sejmie nad Kodeksem rolnym
Dokument jest procedowany w Sejmie. 27 stycznia odbyło się wspólne posiedzenie trzech Zespołów: ds. Gospodarstw Rodzinnych, ds. Uregulowania Ustawowego Polityki Górskiej oraz ds. Wsparcia Rolnictwa Ekologicznego i Przetwórstwa Ekologicznego.Podczas tego spotkania rozmawiano nad Kodeksem rolnym.
Kodeks rolny ma tworzyć kompleksowe i spójne prawo, które ma ułatwić nie tylko życie rolnikom na obszarach wiejskich, ale także codzienną pracę i inwestowanie.
- Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Kodeks rolny wskazuje także kto będzie regulował szkody wyrządzone rolnikom - przytacza Wielkopolska Izba Rolnicza.
Nowy rzecznik rolników, a co z izbami rolniczymi?
Zgodnie z nowym dokumentem ma być powołany także rzecznik rolników, co budzi niepokój ze strony Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
- Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Izbach Rolniczych, to właśnie samorząd jest ustawowym i finansowanym przez rolników rzecznikiem tej grupy zawodowej. Apelujemy o kontynuację podjętych przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego prac nad przekazaniem izbom rolniczym większych kompetencji w przyszłości i dokończenie tej reformy, jaką było powołanie do życia tego samorządu - dodaje WIR.
Samorząd rolniczy przekonuje, że wypracowane powinno zostać takie prawo, które byłoby dla rolnika i chroniło zarówno rolników jak i rolnictwo.
- Rolnik nie może być karany za niedociągnięcia wynikające z przyczyn od niego niezależnych, czy za małe uchybienia nie mające wpływu na całość gospodarstwa. Kodeks powinien łączyć ze sobą prawo i tradycje oraz zwyczaje przyjęte w polskim rolnictwie z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa - stwierdza WIR.
W posiedzeniu, podczas którego debatowano nad kształtem Kodeksu rolnego brali udział przedstawiciele branży rolnej. Wśród nich był Wiktor Szmulewicz, prezez Krajowej Rady Izb Rolniczych, który podkreślił, że stworzenie Kodeksu jest dobrym pomysłem, ale wymaga dużo pracy i woli pełnej współpracy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zadeklarował zwołanie organizacji rolniczych i wypracowanie wspólnego stanowiska, które przedstawi zespołowi. Nalegał także aby prace na tworzeniem tego prawa postępowały szybko i konsekwentnie, tak aby do końca lutego był wypracowany wspólny projekt
Czytaj także: Kim jest młody rolnik? Ile wynosi premia dla młodych rolników?
- Tagi:
- izby rolnicze
- kodeks rolny