Choinka na święta za swojej działki? W tej sytuacji nie potrzebujesz zezwolenia
Od 17 czerwca 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów. Zostały one wprowadzone na mocy ustawy z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Nowe przepisy w dużym stopniu dotyczą właścicieli prywatnych posesji. Chcąc wyciąć ze swojej działki drzewo w celu, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy zgłosić wycinkę do urzędu gminy. Jeśli organ nie wniesie sprzeciwu, dopiero wtedy możemy rozpocząć prace.
Zezwolenie na wycinkę świątecznego drzewka z własnej posesji. Czy zawsze jest potrzebne?
Na drzewko świąteczne najczęściej wybierana jest sosna, jodła lub świerk. Jeśli na naszej posesji rosną takie gatunki i chcemy wyciąć jeden egzemplarz, aby móc wykorzystać go jako bożonarodzeniową choinkę, musimy dokładnie sprawdzić jego wymiary. Jeśli okaże się, że obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 50 cm, nie musimy mieć zezwolenia na usunięcie drzewa.
Chcąc wyciąć świerk lub jodłę o większym obwodzie, potrzebna będzie zgoda. Osoby, które chcą przeprowadzić tego typu prace, mają dwie możliwości - zgłosić zamiar wycinki drzew lub złożyć wniosek o zezwolenie. Z pierwszej opcji mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub prowadzona działalność nie ma związku z wycinką. Poza tym drzewo musi rosnąć na nieruchomości, której osoba fizyczna jest właścicielem. W zgłoszeniu należy wpisać swoje imię i nazwisko, oznaczenie nieruchomości, na której ma zostać przeprowadzona wycinka oraz dołączyć rysunek lub mapkę z zaznaczonym na działce drzewem przeznaczonym do usunięcia.
Zgłoszenie trzeba dostarczyć do urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, pocztą lub przez ePUAP. W ciągu 21 dni od otrzymania zgłoszenia urząd wyśle urzędnika, który sprawdzi drzewo. Następnie organ ma 14 dni od wizyty na wyrażenie sprzeciwu. Odmowna decyzja zostanie wysłana pocztą. W takim przypadku nie można usunąć drzewa. Brak decyzji odmownej oznacza tzw. „milczącą zgodę”.
W jakich przypadkach urzędnicy mogą odmówić wycinki? Jeśli drzewo spełnia kryteria do uznania za pomnik przyrody, rośnie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub terenie przeznaczonym na zieleń, chronionym zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub objętym obszarowymi formami ochrony przyrody. Zgłoszenie wycinki jest bezpłatne.
Czytaj także: Ceny karpia w sezonie 2024/2025. Będzie taniej czy drożej niż rok temu?
Wycinka drzewa z prywatnego lasu. Jakie zasady obowiązują w tym przypadku?
Nieco inne zasady obowiązują w sytuacji, gdy właściciel gruntu chce wyciąć drzewo z terenu oznaczonego w ewidencji jako las. Należy zacząć od tego, że w tym przypadku właściciel powinien mieć uproszczony plan urządzania lasu (UPUL). W razie jego braku, powinien wystąpić do starosty o wydanie decyzji określającej zadania gospodarki leśnej. UPUL informuje m.in. o możliwości pozyskiwania drewna z własnego lasu, dopuszczalnym rodzaju cięć oraz o tym, ile drewna można pozyskać w ciągu 10 lat, aby nie przekroczyć możliwości produkcyjnych.
Jeżeli uproszczony plan zezwala na wycinkę, można przystąpić do prac. Następnie drzewa trzeba pozostawić w lesie przy pniu. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do miejscowego nadleśnictwa zawiadomienia o pozyskaniu drewna. Po otrzymaniu zawiadomienia, pracownik Służby Leśnej dokona jego legalizacji. Następnie wyda „świadectwo legalności pozyskania drewna”. Dopiero wtedy można wywieźć drzewo z lasu.
Właściciele prywatnych lasów, którzy nie posiadają uproszczonego planu urządzenia lasu, powinni złożyć w nadleśnictwie wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyrąb drzew, dowód uiszczenia opłaty za wydanie decyzji oraz zgodę wszystkich współwłaścicieli tego terenu. Następnie pracownik Służby Leśnej wyznaczy drzewa do wycinki na wskazanym gruncie leśnym. W dalszej kolejności nadleśnictwo wystawia decyzję pozwalającą na wyrąb drzewa. Uprawomocnia się ona po 14 dniach od otrzymania decyzji i dopiero po tym czasie można wyciąć drzewo w lesie. W kolejnym kroku właściciel musi zgłosić pracownikowi Służby Leśnej dokonanie wyciski w celu ocechowania drewna i wydania świadectwa stwierdzającego legalność jego pozyskania.
Czytaj też: Chcesz wyciąć drzewo na swojej działce? W tych sytuacjach musisz mieć pozwolenie