Magazynowanie ziarna w silosach - jakich i dlaczego?
Zwolennikiem przechowywania zbiorów w silosach zbożowych - zarówno lejowych, jak i płaskodennych, jest Łukasz Kowalski, agronom z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział w Łosiowie. - Polecam, szczególnie tym, którzy mają większe gospodarstwa, choć myślę, że mniejszych też się sprawdzą. Dlaczego? Cena za ziarno w normalnych, przeciętnych latach, była zazwyczaj wyższa pod koniec roku lub na początku następnego aniżeli w żniwa lub tuż po nich - zwraca uwagę nasz rozmówca. Podkreśla jednocześnie, że parametry ziarna przechowywanego w silosach - czy to lejowych, czy to płaskodennych - są na pewno wyższe od tego magazynowanego w tradycyjnych miejscach - spichlerzach, stodołach lub strychach budynków gospodarczych. W silosach łatwiej też, według agronoma, jest także reagować, gdy coś niepokojącego dzieje się w pryzmie.
Silos lejowy czy płaskodenny?
Kamil Kwiatkowski, regionalny kierownik sprzedaży w firmie Tornum Polska, zaznacza, że przy planowaniu budowy magazynu musimy odpowiedzieć sobie na pytania: Jak często będzie rotowany przechowywany surowiec? Jaka jest wielkość produkcji poszczególnych gatunków zbóż w naszym gospodarstwie. - Właśnie to pozwoli wybrać odpowiedni typ oraz wielkość silosu - zaznacza specjalista. Jego zdaniem w przypadku częstej rotacji towaru silosy lejowe będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wyeliminowany zostaje czynnik ludzki w trakcie opróżniania silosu, co pozwala na częste wymiany asortymentu, gdyż rozładunek odbywa się grawitacyjnie. - Oczywiście obecnie silosy płaskodenne posiadają urządzenia różnego typu ułatwiające opróżnianie, ale ostatecznie wymaga on sprzątnięcia podłogi po całkowitym rozładunku - zaznacza Kamil Kwiatkowski. Urszula Rogalska, specjalista ds. marketingu w firmie BIN z kolei zwraca uwagę na to, że okrągły blaszany zbiornik wyposażony w perforowaną podłogę, przez którą wtłaczane jest powietrze, umożliwiające utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury, a tym samym pozwala dłuższej i efektywnej przechowywać plony. - Silos zbożowy BIN chroni ziarno też przed szkodnikami, daje możliwość monitorowania stanu przechowywanego ziarna i umożliwia zmechanizowany transport - wylicza ekspertka.
Monitoring temperatury w silosach
Kamil Kwiatkowski uważa, że niezależnie od rodzaju silosów, musimy uwzględnić system monitoringu temperatury ziarna w magazynie oraz odpowiedni system wentylacji dostosowany do gatunku przechowanego surowca, aby móc zareagować w przypadku, gdy zaobserwujemy silny wzrost temperatury w silosie. - Mówiąc o dostosowanym systemie wentylacji, mam na myśli odpowiednią moc wentylatora oraz odpowiednia powierzchnię kanałów wentylacyjnych, aby sprawnie przeprowadzić proces schładzania - wyjaśnia ekspert z firmy Tornum Polska. Dodaje jednocześnie, że musimy zwrócić również uwagę zarówno na czas trwania operacji, jak i warunki atmosferyczne. - Niewłaściwie przeprowadzony proces wentylacji zamiast pomóc, może nam niestety zaszkodzić - uczula Kamil Kwiatkowski.
O tym, że monitorowanie sytuacji w magazynach jest niezwykle istotne mówi również Urszula Rogalska. - Sondy temperatury instalowane w silosach BIN oraz regularny odczyt wyników pomiarów pozwalają na kontrolowanie warunków, panujących wewnątrz magazynu - zaznacza nasza rozmówczyni. - Odpowiednio dobrane i użytkowane wentylatory na bieżąco mechanicznie przewietrzają ziarno, co umożliwia zachowanie najlepszych warunków jego składowania - dodaje.
Jakie ziarno nadaje się do długotrwałego przechowywania?
W silosach możemy przechowywać zboża i rośliny oleiste. - Dla jak najlepszych efektów magazynowania istotne jest, aby zarówno ziarno, jak i silos były odpowiednio przygotowane do przechowywania. Kluczowe w tej kwestii jest dokładne oczyszczenie silosu oraz zasypywanie go ziarnem o odpowiedniej temperaturze i wilgotności - zaznacza Urszula Rogalska.
Specjalistka przypomina o tym, że temperatura i wilgotność to czynniki, które mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o jakość przechowywanego materiału. - Bezpieczna wilgotność ziarna dla zbóż przechowywanych od 6 do 12 miesięcy wynosi odpowiednio: 12-14% dla pszenicy, 7-8% dla rzepaku i 13-14% dla kukurydzy - wymienia nasza rozmówczyni.
EKSPERCI RADZĄ
Silos lejowy czy płaskodenny?
Kamil Kwiatkowski
Regionalny Kierownik Sprzedaży
Tornum Polska Sp. z o.o.
W przypadku częstej rotacji towaru silosy lejowe będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ eliminujemy czynnik ludzki w trakcie opróżniania silosu, co pozwala na częste wymiany asortymentu, gdyż rozładunek odbywa się grawitacyjnie. Oczywiście obecnie silosy płaskodenne posiadają urządzenia różnego typu ułatwiające opróżnianie, ale ostatecznie wymaga on sprzątnięcia podłogi po całkowitym rozładunku.
Urszula Rogalska
Specjalista ds. Marketingu
BIN Sp. z o.o.
Okrągły blaszany zbiornik wyposażony w perforowaną podłogę, przez którą wtłaczane powietrze przewietrza ziarno, pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury, a tym samym daje możliwość dłuższego i efektywnego przechowywania plonów. Silos zbożowy BIN chroni ziarno przed szkodnikami, daje możliwość monitorowania stanu przechowywanego ziarna i umożliwia zmechanizowany transport.
Czytaj także: