Problemy z odżywianiem u cierpiących na nowotwór. Badanie Ipsos Cancer Study
Niedożywienie związane z chorobą jest jednym z największych wyzwań dla zdrowia publicznego na całym świecie, a obchodzony w listopadzie Tydzień Świadomości o Niedożywieniu ma na celu podkreślenie znaczenia odpowiedniego odżywienia w procesie leczenia.
Problemy z odżywianiem u pacjentów onkologicznych
Agencja badawczą Ipsos w sierpniu 2023 r przeprowadziła badanie. Pokazuje ono, że wśród pacjentów onkologicznych w 7 europejskich krajach 74% z nich doświadcza problemów z odżywianiem (np. zmęczenie, brak apetytu, suchość w ustach, wymioty) związanych z procesem choroby i leczenia. W Polsce odsetek ten wynosi 87%.
- Specjalistyczne żywienie medyczne dostarcza składniki odżywcze i energię, przez co przyczynia się do poprawy lub utrzymania stanu odżywienia organizmu i dzięki temu wspiera procesy leczenia farmakologicznego. Produkty do żywienia medycznego, w zależności od rodzaju, mogą stanowić wyłączne źródło pożywienia lub służyć do częściowego uzupełnienia diety pacjentów w różnych stanach chorobowych, schorzeniach czy zaburzeniach. Jak wskazują dane naukowe, proces leczenia może mieć zupełnie inny przebieg, jeśli pacjent jest prawidłowo odżywiony - mówi Artur Ludwiczak, prezes Zarządu Nutricia Polska.
- 71% pacjentów w Polsce przyznaje, że doświadczyło także problemów związanych z jedzeniem i odżywianiem.
- 56% z nich nie smakowały już ulubione potrawy
- 40% nie wiedziało, jak wspierać organizm w walce z chorobą i odpowiednio się odżywiać,
- 42% nie odczuwało radości, którą wcześniej dawało im wspólne spożywanie posiłków z rodziną.
Jakie mogą być konsekwencje utraty masy ciała?
Jednym ze skutków nieprawidłowego odżywienia podczas choroby, a także procesu rekonwalescencji, jest utrata masy ciała.
- Utrata masy ciała to również jeden z aspektów, o które martwią się nie tylko pacjenci, lecz także ich najbliżsi. Wpływa na ich kondycję fizyczną i psychiczną. A to jeszcze nie wszystkie skutki - podkreśla Artur Ludwiczak.
32% pacjentów przyznaje, że nieplanowane, związane z chorobą zmniejszenie masy ciała wpłynęło negatywnie na proces leczenia - u 6% proces ten został wstrzymany, zaś u 15% opóźniony. W Polsce problem ten wydaje się być jeszcze bardziej palący - aż 75% pacjentów przyznaje, że straciło na wadze podczas choroby..
Pacjenci, którzy stracili więcej niż 10% masy ciała częściej skarżą się na problemy:
- mentalne, tj. bezsenność lub nadmierna senność, smutek, depresja, poczucie bezsensu,
- społeczne, tj. rezygnacja z hobby czy spotkań ze znajomymi,
- z aktywnością fizyczną.
- z jedzeniem, tj. utrata apetytu na ulubione potrawy, brak wiedzy, jak wspierać proces leczenia codzienną dietą, brak radości ze wspólnych posiłków z rodziną, zaś 77% z nich deklaruje także, że doświadczyło problemów związanych z odżywieniem i jedzeniem w ogóle.
Specjalistyczne żywienie medyczne - szansa na efektywną rekonwalescencję
Utrata masy ciała nie jest czymś „normalnym”, a zapobiegając jej, można również zminimalizować konsekwencje pogorszonego stanu odżywienia.
Działania, które mają na celu poprawę stanu odżywienia pacjentów podejmuje Nutricia, oferując żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, tzw. żywność medyczną do podaży doustnej, dojelitowe, sprzęt do podaży żywienia dojelitowego oraz usługę żywienia dojelitowego w warunkach domowych, a także prowadząc liczne działania edukacyjne w tym zakresie.
- Od lat monitorujemy i poprawiamy sytuację osób chorych, budując świadomość ogromnej roli specjalistycznego żywienia medycznego. Trzeba jednak pamiętać, że konkretne potrzeby żywieniowe zdiagnozowanych pacjentów, w chorobie i podczas rekonwalescencji, zależą od wielu czynników i w wielu przypadkach zastosowanie znajduje zalecona przez lekarza żywność medyczna - mówi Artur Ludwiczak, prezes zarządu Nutricia Polska.
Potwierdzają to informacje przekazane przez pacjentów. Wśród wszystkich pacjentów w Europie, którzy stosowali rekomendowaną przez lekarza żywność medyczną, aż 85% uważa, że wspierała ich ona w procesie leczenia, a 83% deklarowało, że pozwoliła odzyskać energię. Natomiast w Polsce 97% pacjentów, którzy przyjmowali podczas choroby produkty do żywienia medycznego uważa, że przyczyniły się one do wsparcia procesu leczenia.
W obliczu tych danych martwić może jednak fakt, że tylko 32% pacjentów onkologicznych w Polsce skorzystało z tego typu produktów.
Nadzieję na przyszłość daje jednak wysoka świadomość roli żywienia w procesie leczenia nowotworów:
- 83% pacjentów w Europie i 93% pacjentów w Polsce wskazuje, że jest ono „ważne”.
- 59% respondentów z Europy, a 57% z Polski uważa, że właściwe odżywianie jest kluczowe już podczas diagnozowania pacjenta, jeszcze przed rozpoczęciem procesu jego leczenia.
Odpowiednie odżywienie pacjentów to nie tylko szansa na wsparcie ich w procesie leczenia oraz rekonwalescencji, ale także jeden ze sposobów usprawnienia systemu ochrony zdrowia.