Problemy z kredytami dla rolników. Wiceminister zapowiada zmiany
Przypomnijmy: o problemach związanych z wejściem od nowego roku w życie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która w praktyce, w dużej mierze dotyczy także rolników, pisaliśmy szeroko na początku roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zmiany w prawie. Będą problemy z kredytami dla rolników? Banki alarmują
Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Rolnicy mogą mieć problem z kredytami
Jak alarmowały już wcześniej środowiska bankowe i leasingowe - nowe regulacje mogą powodować problemy z finansowaniem działalności rolniczej.
Ustawa zakłada bowiem objęcie ochroną konsumencką wszystkich rolników: także tych, którzy są kwalifikowani jako przedsiębiorcy. I to właśnie oni mogą najdotkliwiej odczuć zmiany w regulacjach prawnych.
Dlaczego? Ponieważ, jak zaznaczają sami przedstawiciele środowiska bankowego, finansowanie konsumenckie jest o wiele droższe od dotychczasowych rozwiązań finansowych dla rolników.
Mówiąc wprost: uzyskanie finansowania np. na zakup nowych maszyn będzie nie tylko o wiele droższe, ale także o wiele trudniejsze...
- Zmiana wskazanych wyżej przepisów została wprowadzona przez Sejm poprzedniej kadencji bez konsultacji, bez analizy i bez oceny skutków regulacji, która dostarczyłaby możliwie pełnych informacji na temat potencjalnych konsekwencji wprowadzenia przedmiotowych zmian - opisywał Związek Banków Polskich - apelując jednocześnie o zmiany.
O nowelizację ustawy apeluje także Związek Polskiego Leasingu.
- Wśród najbardziej oczekiwanych zmian legislacyjnych, których skutkiem byłoby podniesienie dostępności leasingu dla polskich przedsiębiorców, ZPL wskazuje na 3 kwestie: potrzebę odejścia od wymogu umowy fizycznej na rzecz formy dokumentowej – co dawno nastąpiło już np. w branży bankowej i ubezpieczeniowej; oczekiwaną nowelizację ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej – by ułatwić finansowanie zakupu maszyn rolniczych; poszerzenie możliwości wykorzystania leasingu w dotacjach i funduszach europejskich - opisują przedstawiciele ZPL.
Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Ministerstwo pracuje nad zmianami
Co na to ministerstwo rolnictwa?
Jak zapewniał niedawno wiceminister Stefan Krajewski, działania dążące do zmian w prawie - już trwają.
– Już 22 grudnia, tydzień po objęciu urzędu minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski wystąpił do Ministra Finansów w sprawie wypracowania rozwiązania, związanego ze zmianą tych przepisów tak, aby zapewnić kredytowanie inwestycyjne producentom rolnym – poinformował podczas niedawnego Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej, sekretarz stanu Stefan Krajewski.
Wiceminister zwrócił uwagę, że już teraz z rynku dochodzą informacje, że niektóre banki przestały przyjmować wnioski kredytowe od rolników, albo mocno ograniczyły ofertę.
Tymczasem duże gospodarstwa rolne potrzebują kapitału, aby dalej się rozwijać i inwestować. Przyjęta ustawa blokuje takie podejście.
- Jak wskazują eksperci, zmiana ta negatywnie może dotknąć nawet 400 tys. polskich gospodarstw rolnych, które przez ostatnie 20 lat akcesji w Unii inwestowały w swój rozwój i zapewniały konkurencyjność polskiego rolnictwa na wspólnotowym rynku - komentuje dziś MRiRW.
CZYTAJ TAKŻE: Pomoc suszowa 2023. Ponad 150 tys. rolników wyliczono poniżej 30 proc. strat!
CZYTAJ TAKŻE: Kredyty węglowe. Czym są? Jak na nich zarobić?