Premia dla młodego rolnika będzie wynosić 150 tys. zł?
O 50 tys. zł ma wzrosnąć wysokość wsparcia dla młodych rolników. Mają zostać także przesunięte środki na retencję i nawodnienia.
Zmiany w PROW
Takie informacje podał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji prasowej. Zaznaczył, że w najbliższym czasie podjęte zostaną działania w kierunku przesunięcia środków w ramach PROW, o co Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej. Minister zapowiedział także zwiększenie premii dla młodych rolników do 150 tysięcy złotych. Środki mają też być przesunięte na gospodarkę wodną w rolnictwie: na retencje i nawodnienia. Zwiększona też została rezerwa celowa w budżecie państwa na spółki wodne - z 16 do 40 mln złotych.
W trakcie konferencji szef resortu rolnictwa podsumował 3 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w obszarze rolnictwa.
- Rolnictwo ma znaczenie dla rozwoju gospodarczego, dla bezpieczeństwa żywnościowego i naszej suwerenności - zaznaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Program 500 + dla ludzi ze wsi
Podczas swego wystąpienia Jan Krzysztof Ardanowski nawiązał do Programu 500 plus, największym do tej pory tak dużym programem społecznym, którym zostali objęci także mieszkańcy terenów wiejskich. - Wyprowadził on tysiące ludzi z obszarów biedy - stwierdził minister rolnictwa.
Obniżenie wieku emerytalnego
Podsumowując ostatnie trzy lata szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę także na obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn, co ma szczególne znaczenie dla kobiet wiejskich.
W 2017 roku podniesione zostały do 1000 zł także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, z czego skorzystało 340 tysięcy osób.
Czytaj także: Rolnicza emerytura w Niemczech
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich i rolniczy handel detaliczny
Jako kolejne działania wspierające rolników minister rolnictwa podał także ustawę o kołach gospodyń wiejskich czy zmiany wprowadzone w zakresie rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.
- Zniesione zostały nadmierne wymagania i zbędne zezwolenia. Dzięki nowym przepisom rolnicy będą mogli łatwiej i szybciej sprzedawać wytworzone w gospodarstwie produkty również do m.in. lokalnych sklepów, gospodarstwach agroturystycznych i stołówek - powiedział minister rolnictwa.
Zadowalający eksport produktów rolno - spożywczych
Minister rolnictwa zapowiedział, że utrzymane mają być działania w zakresie promocji i wsparcia polskich eksporterów. Trwa rekrutacja na radców rolnych.
- Ten rok może przynieść nawet 30 mld euro wartości eksportu produktów rolno-spożywczych przy dodatnim saldzie wymiany na poziomie 10 mld złotych - poinformował szef resortu.