Znak "Produkt polski" będzie można stosować dobrowolnie
Aż 70% kupujących uważa miejsce pochodzenia za czynnik odgrywający istotną rolę przy zakupie żywności. Dlatego warto znakować żywność informacją o miejscu pochodzenia.
Producenci będą mogli dobrowolnie oznakowywać żywność informacją „Produkt polski” - zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości artykułów rolno-spożywczych, przedłożony Razie Ministrów przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Informacja "Produkt polski" będzie dotyczyć krajowego pochodzenia wytwarzanego produktu nie tylko w odniesieniu do miejsca prowadzenia przetwórstwa, ale również w odniesieniu do użytych składników. Dzięki temu konsumenci będą mogli wyszukiwać produkty wytworzone w Polsce z użyciem krajowych surowców.
Obecnie tylko w przypadku niektórych grup środków spożywczych w przepisach unijnych określono konieczność podawania kraju pochodzenia produktu. Dla pozostałych środków spożywczych stosuje się ogólne unijne zapisy dotyczące kraju pochodzenia, zgodnie z którymi obowiązek podawania takiej informacji wskazany jest jedynie w przypadku, gdyby jej brak mógłby w istotnym stopniu wprowadzić w błąd konsumenta, co do prawdziwego źródła pochodzenia, np. gdy opakowanie i sposób prezentacji sugeruje inne pochodzenie produktu niż jest w rzeczywistości.
Zapotrzebowanie krajowych konsumentów na informację o miejscu pochodzenia żywności jest duże. Większość Polaków, kupując dany produkt, sprawdza, gdzie został on wytworzony.
Przewidziany termin wejścia ustawy w życie to 1 stycznia 2017 r.
Czytaj także: Czy opłaca się inwestować w certyfikaty jakości żywności? KLIK