Zgarnij pieniądze na zbieranie deszczówki i śródpolne oczka wodne
Coraz częściej występujące susze i rosnące ceny za wodę skłaniają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, w tym do gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej. Trwają prace nad przygotowaniem dotacji.
Wody coraz mniej a jej cena coraz wyższa
Według GUS średnia cena za dostawę wody wynosiła w 2021 r. 4,34 zł za metr sześcienny a już we wrześniu 2022 r. cena ta w Szklarskiej Porębie, w woj. dolnośląskim, doszła nawet do poziomu 33,13 zł za metr sześcienny. W takiej sytuacji istotnym elementem staje się możliwość wykorzystania wody opadowej jako istotnego źródła wody w gospodarstwie rolnym.
Bezpieczeństwo wodne
Myśląc o zmianach klimatu, deficycie wody coraz częściej zaczynamy mówić o bezpieczeństwie wodnym. Bez dostępu do wystarczającej ilości wody nie możemy prowadzić upraw czy hodowli zwierząt. Woda jest po prostu niezbędna w rolnictwie, które gospodaruje na 60% powierzchni obszarów zlewni, jest głównym użytkownikiem zasobów wodnych kraju.
Odnawialne zasoby wodne
Istotne znaczenie dla odnawiania zasobów wodnych, ich jakości i dostępności, ma zatrzymywanie, retencjonowanie i spowalnianie odpływu wody z terenu zlweni - a myśląc „własnopodwórkowo” z terenu gospodarstwa czy pola. Budowa nowych, małych zbiorników retencyjnych i odtwarzanie prawidłowo działających systemów melioracyjnych, które nie tylko mają odprowadzać wodę, ale także umożliwiać jej zatrzymanie, stają się już niezbędnym rozwiązaniem.
Stawy retencyjne, stawy śródpolne bez pozwolenia na budowę
Jednym ze sposobów na gromadzenie wody na własnej ziemi jest budowa na polach stawów retencyjnych. Możliwość ich wykonania do 5000 m2 powierzchni i 3 m głębokości jedynie na zgłoszenie oraz przebudowa systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności to najważniejsze zmiany w ustawie Prawo wodne, które mają zachęcić rolników do retencji wody na własnych gruntach.
- Pozwolenia wodnoprawnego nie wymaga wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowym – informuje nasz portal Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa WodnegoWody Polskie.
Prościej również dla zbiorników bezodpływowych
Na uproszczenie procedur mogą również liczyć rolnicy, którzy zdecydują się na wyposażenie gospodarstwa w sztuczne zbiorniki na wody opadowe do 10 m3.
- W obecnie procedowanym projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy przewiduje się nowelizację ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane poprzez dodanie do katalogu obiektów, co do których nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia budowlanego, zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 – informuje nas Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Przygotuj się, będą pieniądze na deszczówkę
Ministerstwo rolnictwa informuje nasz portal, że w najbliższym czasie finansowane będą:
-
prace związane z budową, przebudową, odbudową, rozbudową urządzeń melioracji wodnych;
-
inwestycje dotyczące magazynowania wody opadowej w gospodarstwach rolnych, w tym będą udzielane dotacje na zakup zamkniętych zbiorników na deszczówkę oraz instalację do pozyskiwania oraz zagospodarowania wody deszczowej.
Pieniądze na śródpolne oczka wodne
W przygotowaniu jest również wsparcie dla inwestycji przyczyniających się do zwiększenia retencji wodnej na gruntach rolnych przez budowę urządzeń małej retencji wodnej, w tym tworzenie lub odtworzenie śródpolnych oczek wodnych i mokradeł czy małych zbiorników wodnych. Takie zbiorniki mogłyby pełnić rolę awaryjnych zbiorników wodnych, a woda w nich zgromadzona mogłaby być wykorzystywana do podlewania upraw w czasie suszy.
Wicepremier o potrzebie retencjonowania
Wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk podkreśla, że zagospodarowanie deszczówki będzie w najbliższym czasie priorytetem.
- Kładzie się nacisk na zatrzymywanie wody deszczowej dla rolnictwa w ramach przeciwdziałania skutkom suszy. Należy dbać, aby poziom wód gruntowych nie opadał. Idealnie, gdyby się podnosił – stwierdził wicepremier w trakcie swojego wystąpienia na 26. Międzynarodowym Kongresie Ochrony w dniach 18-19 października.
W ministerstwie trwają prace nad przygotowaniem projektów, wkrótce powinniśmy poznać szczegóły.
- Preferowane będą w szczególności inwestycje w zakresie nowoczesnej infrastruktury, w tym infrastruktury służącej adaptacji do zmian klimatu i ochronie środowiska, np. poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii, zbiorników retencyjnych w celu gromadzenia wód opadowych i roztopowych oraz budownictwo pasywne – podkreśla Dariusz Mamiński z Wydziału Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.