Wcześniejsza emerytura. Specjalistka KRUS radzi
Komu rolnik może wydzierżawić ziemię w przypadku, gdy chce przejść na wcześniejszą emeryturę? Czy może to być jego siostra, wspólnie z nim zamieszkująca?
Do „Wieści Rolniczych” zwróciła się Czytelniczka z pewnymi wątpliwościami. W swym pytaniu podała przykład: Osoba, która chce przejść na wcześniejszą na wcześniejszą emeryturę rolniczą i chce wydzierżawić ziemie, którą posiada. Czy dzierżawcą może zostać siostra rodzona mężczyzny, który ubiega się o przejście na wcześniejszą emeryturę rolniczą? Siostra mieszka pod tym samym adresem, oraz jest ubezpieczona w KRUS jako domownik. Sama nie posiada ziemi - pyta pani Agnieszka.
Jak wyjaśnia Aneta Terakowska-Otto z KRUS: w art.28 ust.4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zapisano definicje zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. W myśl tej ustawowej definicji, uznaje się że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając:
- gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej: małżonkiem emeryta i rencisty, jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym, małżonkiem osoby.
Umowa dzierżawy nie musi mieć formy aktu notarialnego, natomiast do celów ubezpieczenia społecznego powinna mieć formę pisemną, aby wywarła skutek prawny, musi być zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Fakt zgłoszenia do ewidencji gruntów i budynków powinien być odnotowany na umowie i potwierdzony przez upoważnionego pracownika organu prowadzącego ewidencję.
Dzierżawcą może więc zostać siostra mężczyzny zamieszkująca wraz z rolnikiem pod tym samym adresem zamieszkania. Warunkiem jest jednak nie prowadzenie przez rolnika i dzierżawiącego wspólnego gospodarstwa rolnego. Przy przedstawieniu w KRUS dokumentu dzierżawy składane jest stosowne oświadczenie przez wydzierżawiającego, że nie prowadzi działalności rolniczej na wydzierżawionych gruntach.
Na podstawie wykładni Sądu Najwyższego z dnia 18.01.2012r. sygn. akt. II UK 82/11 dotyczącej uznawania, że emeryt/ rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z art.28 ust.4 pkt.1 ustawy z dnia 20.12.1990r. o u.s.r (Dz.U. z 206 poz.277) istnieje możliwość wydzierżawienia gospodarstwa dzieciom.
Czytaj także: Tylko do przyszłego roku wcześniejsza emerytura od 55 lat KLIK