W żniwa wzrasta liczba wypadków
Żniwa to okres wzmożonych prac, w którym rolnicy szczególnie narażeni są na ryzyko wypadków związanych z obsługą maszyn oraz transportem plonów. Zaangażowanie do tych czynności osób starszych i dzieci potęguje to niebezpieczeństwo.
Gwałtowna pogoda, brak pieniędzy na naprawę maszyn czy dostatecznej wiedzy, a nawet niedbalstwo rolnika to najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwie rolnym. Zwłaszcza w okresie żniw, kiedy pracy zazwyczaj towarzyszy pośpiech. Bywa, że sam rolnik nie dostrzega ryzyka lub liczy na przysłowiowe szczęście, lekceważąc istniejące zagrożenia. - W wielu gospodarstwach rolnych nie przestrzega się podstawowych zasad bezpiecznej pracy. Przed rozpoczęciem żniw, należy sprawdzić stan techniczny maszyn. Wszelkie brakujące osłony muszą być założone na części ruchome, a w szczególności tnące. Nie można pozwalać osobom nieupoważnionym obsługiwać skomplikowane maszyny żniwne. Prowadzący kombajn powinien uważnie obserwować przedpole i zachować szczególną ostrożność na drodze publicznej - przypomina Wojciech Buszewicz, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rawiczu.
Rolnicy powinni pamiętać, że zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek czynności pomocniczych podczas pracy maszyn. Nie można m.in. usuwać nadmiaru słomy, dokręcać śrub, zmieniać położenia lub nastawienia elementów roboczych, wymieniać części, smarować, nawlekać sznurka lub drutu.
Należy zachować bezpieczeństwo podczas transportu plonów do gospodarstwa. – Wypadki na skutek przejechania, uderzenia, pochwycenia przez środki transportu w ruchu stanowią ponad 30% wszystkich wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Podczas prac załadunkowych i wyładunkowych, silnik pojazdu powinien być wyłączony, a jeśli pojazd stoi na pochyłości, powinien być zabezpieczony przed staczaniem się. Każdy rolnik musi zadbać o dobre zabezpieczenie ładunku przed spadaniem i zsuwaniem się z wozu lub przyczepy - wyjaśnia Wojciech Buszewicz. Niezwykle istotne jest także zachowanie trzeźwości podczas wykonywanych prac. Niedopuszczalne jest prowadzenie wszelkich pojazdów i obsługa sprzętu zmechanizowanego po spożyciu alkoholu.
Właściciele gospodarstw rolnych powinni pamiętać, aby rozważnie w prace żniwne angażować swoje dzieci.
- Tagi:
- rolnicy
- obsługa maszyn
- żniwa
- wypadki